facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

MF: Rusza rządowy program wsparcia przedsiębiorców

Dodano: 2013-03-05 09:02:30

  

4.03.2013 r. w Banku Gospodarstwa Krajowego miała miejsce uroczystość inaugurująca rządowy program wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. W obecności Prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska i Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Finansów Jacka Rostowskiego, w siedzibie BGK zostały podpisane umowy z przedstawicielami pięciu banków.

- Program gwarancji de minimis dla małych i średnich przedsiębiorstw, który właśnie rozpoczynamy jest bezprecedensowy w historii transformacji gospodarczej w Polsce. Jestem przekonany, że stanie się on ważnym elementem wsparcia polskiej gospodarki, a w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw będących jej filarem - powiedział Dariusz Daniluk, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

 

Celem programu gwarancyjnego jest wzmocnienie bieżącej płynności sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach instrumentu Portfelowej Linii Gwarancyjnej de minimis, Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji na zabezpieczenie spłaty kredytów oferowanych przez banki komercyjne oraz banki spółdzielcze małym i średnim przedsiębiorstwom. Poziom funduszy własnych BGK umożliwia udzielenie gwarancji do kwoty 30 mld zł, co z kolei pozwoli na udzielenie kredytów obrotowych w kwocie 50 mld zł.

- Łatwiejszy dostęp do kredytów to większe bezpieczeństwo tych firm, a to przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo miejsc pracy – powiedział Premier Donald Tusk.

- Rządowy program jest bezprecedensowy, innowacyjny i zakrojony na naprawdę bardzo dużą skalę – powiedział Wicepremier, Minister Finansów Jacek Rostowski. Dodał, że program de minimis nie jest jedynym działaniem rządu, które ma na celu łagodzenie skutków kryzysu. Premier Rostowski przypomniał o zmianach już wprowadzonych, które pozwalają firmom na rozliczanie VAT metodą kasową, a także na możliwość zaciągania przez firmy kredytów zabezpieczonych zwrotem VAT z urzędu skarbowego.

Więcej informacji o gwarancjach de minimis na stronie BGK.

Źródło: Ministerstwo Finansów

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan