facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Kiedy pracodawca musi zatrudnić wcześniej zwolnionego pracownika

Dodano: 2017-11-08 09:39:59

  

W przypadku bezprawnego rozwiązania umowy o pracę czy zwolnień grupowych pracodawca może zostać zmuszony do ponownego zatrudnienia pracownika.

 

Jest kilka sposób, w jaki pracodawca może rozstać się z pracownikiem, w tym porozumienie stron czy zwolnienie dyscyplinarne.

 

Niesłuszne zwolnienie z pracy. Zwalniając pracownika pracodawca musi przestrzegać przepisów o wypowiadaniu umów o pracę, a to oznacza między innymi, że powinien przestrzegać procedury wypowiadania umowy, w tym odpowiednio uzasadnić wypowiedzenie. Jeżeli pracodawca uchybi procedurom, pracownik może podważyć wypowiedzenie - jest to możliwe w przypadku nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy, albo w przypadku bezprawnego zwolnienia dyscyplinarnego.

 

Pracownik ma 7 dni od otrzymania dokumentu wypowiadającego umowę, a 14 dni przy dyscyplinarce na skierowanie sprawy do sądu, który może przyznać pracownikowi odszkodowanie lub zdecydować o przywróceniu go do pracy. Zobacz, jak odwołać się od wypowiedzenia umowy o pracę>> Jednak jeśli upłynął już termin, do którego umowa na czas określony miała trwać, lub gdy przywrócenie do pracy byłoby niewskazane ze względu na krótki okres, jaki pozostał do upływu tego terminu, sąd przyzna pracownikowi tylko odszkodowanie.

 

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Agnieszka Brzostek

Źródło: gazetaprawna.pl

© 1995-2018 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan