facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Odliczenia VAT: NIP na paragonie łamie unijną dyrektywę

Dodano: 2017-12-06 08:42:13

  

Przedsiębiorcy nie powinni tracić prawa do odliczenia podatku tylko dlatego, że kasa sprzedawcy nie drukuje potwierdzeń sprzedaży z NIP kupującego – uważa resort spraw zagranicznych.

 

Zgadza się z tym także Prokuratoria Generalna Rzeczypospolitej Polskiej, która przypomniała utrwalone już orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE. Wynika z niego, że względy formalne (np. numer NIP na dokumencie) nie mogą decydować o zakresie prawa do odliczenia podatku. Obie instytucje skrytykowały w ten sposób pomysł Ministerstwa Finansów na walkę z plagą oszustw m.in. na stacjach benzynowych czy w sklepach budowlanych. Nieuczciwi pracownicy zbierają paragony pozostawione przez kupujących i odpłatnie wymieniają je na faktury zaprzyjaźnionym firmom. Te na ich podstawie odliczają VAT bądź dokumentują koszty w podatku dochodowym.

 

Nie ma NIP, nie ma faktury

Rozwiązanie, które ma ograniczyć takie nieuczciwe praktyki, znalazło się w projekcie nowelizacji ustawy o VAT i prawa o miarach. Zgodnie z proponowanym art. 106b ust. 4 ustawy o VAT przedsiębiorca, który po transakcji weźmie paragon bez numeru NIP, nie wymieni go na fakturę, która dałaby mu prawo do odliczenia daniny. Innymi słowy, przedsiębiorca przed zakupem powinien we własnym dobrze pojętym interesie zapytać o to, czy kasa fiskalna sprzedawcy drukuje paragony z NIP – uzasadnia MF. A jak twierdzą m.in. Pracodawcy RP, z tym wciąż jest problem. Takich kas nie mają wszyscy sprzedający i z całą pewnością nie zdążą szybko wymienić ich na nowsze modele.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Mariusz Szulc

Źródło: gazetaprawna.pl

© 1995-2018 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan