facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Bezpłatne porady prawne dla osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów w całym kraju?

Dodano: 2017-12-06 20:03:40

  

Rozszerzenie katalogu osób uprawnionych do skorzystania z bezpłatnej porady prawnej o osoby z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów, wprowadzenie nowych usług i nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego – to niektóre propozycje prezydenckiego projektu nowelizacji ustawy o nieodpłatnej pomocy prawnej, nad którą trwają prace w Sejmie.

 

Nowelizacja zakłada m.in. że w ramach punktów nieodpłatnej pomocy prawnej mogą być prowadzone mediacje. Punkty miałyby zapewnić również poradnictwo obywatelskie szczególnie w zakresie porad dla osób zadłużonych, w sprawach mieszkaniowych, w zakresie zabezpieczenia społecznego, wynikających z aktualnych ważnych problemów społecznych.

 

Dotychczas można było uzyskać poradę prawną tylko na etapie przedsądowym, nowelizacja zakłada jej udzielenie również w toku postępowania sądowego. Zgodnie z proponowanymi zmianami, porady prawne nie obejmowałyby spraw podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowania do jej rozpoczęcia.

 

Więcej osób skorzysta z pomocy

Zmiany zakładają rozszerzenie grona osób, które mogłyby skorzystać z bezpłatnych porad prawnych, o osoby z niepełnosprawnością, objęte innymi systemami pomocy publicznej, takimi jak pomoc społeczna, wsparcie rodziny, bezrobotnych, przeciwdziałanie przemocy domowej, profilaktyka i rozwiązywanie problemów alkoholowych lub kuratela sądowa. W przypadku tych grup osób nie byłoby uwzględnianie kryterium dochodowe.

 

W trakcie listopadowego posiedzenia Podkomisji nadzwyczajnej, która zajmuje się nowelizacją, Biuro Legislacyjne Sejmu zaproponowało poprawkę uzgodnioną z Kancelarią Prezydenta, aby do wyżej wymienionych grup dołączyć także opiekunów osób z niepełnosprawnością. Wcześniej taki wniosek zgłaszali także przedstawiciele powiatów.

 

Uczestniczka posiedzenia zaproponowała również dołączenie do grupy uprawnionych opiekunów prawnych lub kuratorów osób ubezwłasnowolnionych.

 

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Beata Dązbłaż

Źródło: niepelnosprawni.pl

© 1995-2018 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan