facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji

link skcji atykulw dialog spleczny

2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę choremu pracownikowi

Dodano: 2018-02-13 12:26:20

  

Pracodawca, który chce zwolnić chorego pracownika musi być pewny, że minęły wszystkie okresy ochronne.

 

Pracownik nieobecny z powodu choroby jest chroniony przed wypowiedzeniem aż do czasu upływu okresów ochronnych (art. 41 k.p.). Kiedy zaczyna biec okres ochronny? Jak zaznaczył Sąd najwyższy (wyrok z 6 grudnia 2001 r., I PKN 667/00), okres ochronny przed rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia rozpoczyna bieg od następnego dnia kalendarzowego, jeżeli orzeczenie o niezdolności do pracy w danym dniu roboczym zostało wydane po jego zakończeniu i po wykonaniu przez pracownika ustalonej na ten dzień pracy.

 

Ile wynosi okres ochronny? Okresy ochronne wyznaczają ramy czasowe, w których pracownik jest chroniony wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę. Ich długość zależy od stażu pracy w danej firmie, pracodawca może więc natychmiast rozstać się z podwładnym (art. 53 k.p.), którego choroba trwa:

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Agnieszka Brzostek

Źródło: gazetaprawna.pl

© 1995-2018 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan