facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

MRPiPS: Senat za wyższą rentą socjalną i wsparciem osób niepełnosprawnych

Dodano: 2018-05-14 10:12:01

  

Podwyższenie renty socjalnej i wprowadzenie szczególnych uprawnień w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności – to efekt uchwalenia dziś przez Senat dwóch ustaw w tej sprawie.

 

 

Po uchwaleniu w środę przez Sejm ustawy podwyższającej rentę socjalną do poziomu najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy dziś przyjął ją Senat.

Znaczący wzrost renty socjalnej

W efekcie renta socjalna została podwyższona z 865,03 do 1029,80 zł. W stosunku do stanu po podwyżce z marca ub.r. wzrosła o 19%, a poczynając od 2015 roku – o 39,2%.

 

Wypłaty z wyrównaniem

Uchwalona przez Senat ustawa podwyższającą rentę socjalną trafi do podpisu Prezydenta. Nowe przepisy wejdą w życie z 1 września br. z mocą obowiązującą od 1 czerwca br. W praktyce oznacza to, że renta socjalna w podwyższonej wysokości będzie wypłacana od 1 września br. z trzymiesięcznym wyrównaniem.

 

Szczególne uprawnienia dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności

Na tym jednak nie koniec. Senat przyjął dziś także ustawę ustawą wprowadzającą szczególne uprawnienia w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej, usług farmaceutycznych oraz wyrobów medycznych dla osób ze znacznym stopniu niepełnosprawności.

Spełnienie postulatu protestujących w Sejmie

Ustawa o wsparciu osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności spełnia jeden z postulatów protestujących w Sejmie. Przewiduje m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (np. wózków inwalidzkich). Zakłada także zniesienie limitów finansowania przez NFZ świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej udzielanych osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności – w tym celu wprowadzono regulację analogiczną do przepisu znoszącego limit finansowania świadczeń z zakresu leczenia i diagnostyki onkologicznej, czyli umożliwiającą zmiany umów zawartych przez NFZ z placówkami medycznymi.

 

Zróżnicowane potrzeby osób niepełnosprawnych

Jak zauważył pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz, wśród najpilniejszych potrzeb osób niepełnosprawnych znajdują się: dostęp do świadczeń medycznych i rehabilitacji oraz bezpieczeństwo zdrowotne. Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz zaznaczył, że potrzeby osób ze znaczną niepełnosprawnością są zróżnicowane.

 

Bez kolejek do lekarza i w aptece

Dzięki uchwaleniu nowej ustawy osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności będą miały też prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych poza kolejnością. Bez kolejki mają także korzystać z usług farmaceutycznych w aptekach.

 

Bez skierowania do specjalisty

Ta grupa niepełnosprawnych ma również korzystać ze świadczeń specjalistycznych bez konieczności uzyskania skierowania.

 

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dla osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności został złożony w Sejmie przez posłów PiS. Dzięki uchwaleniu ustawy przez obie izby parlamentu zostanie ona skierowana teraz do podpisu Prezydenta. Nowe rozwiązania mają wejść w życie już od 1 lipca.

 

Źródło: mpips.gov.pl

© 1995-2018 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan