facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Od 1 lipca nowe przepisy ws. niepełnosprawnych. Sprawdzamy, czy nie zabraknie fizjoterapeutów

Dodano: 2018-06-05 07:57:06

  

Nie wiemy za ile, nie wiemy na jakich zasadach - tak prezes Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii mówi o braku informacji nt. pakietu świadczeń rehabilitacyjnych dla niepełnosprawnych, 'wywalczonych' w czasie protestu.

 

Nowe przepisy wejdą w życie 1 lipca - bo 14 maja prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ustawa została przygotowana w odpowiedzi na sejmowy protest niepełnosprawnych i ich opiekunów. Jednym z postulatów protestujących było comiesięczne świadczenie w gotówce w wysokości 500 zł.

 

Rząd nie chciał spełnić tego warunku i w zamian za to zaproponował ustawę, która ma umożliwić łatwiejszy dostęp m.in. do świadczeń rehabilitacyjnych.

 

Krytycy takiego rozwiązania zwracali uwagę na to, że system na takie zmiany nie jest gotowy. Stwierdzili, że nowa ustawa - wbrew obietnicom - spowoduje wydłużenie kolejek i nie przyniesie żadnej realnej zmiany w życiu osób niepełnosprawnych. Wśród krytyków rządowego projektu byli sami protestujący.

 

Prace "się toczą"

Jak obecnie wygląda sytuacja? Ustawa wejdzie w życie już 1 lipca, a fizjoterapeuci nadal nie wiedzą na czym stoją.

 

Szef resortu zdrowia prof. Łukasz Szumowski podkreśla, że nakłady na rehabilitację wzrosną. O ile? Tego nie mówi, bo na dodatkowe świadczenia zostały rozpisane konkursy.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: DZak, TOK FM

Źródło: tokfm.pl

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan