facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Dostępność Plus. Kiedy pierwsze efekty?

Dodano: 2018-06-06 09:49:17

  

Premier Mateusz Morawiecki zainaugurował program Dostępność Plus. To ogromne przedsięwzięcie z potężnym budżetem – 23 mld zł ma na celu likwidację barier i umożliwienie niezależnego życia osobom z niepełnosprawnością i seniorom. Jak przebiegnie realizacja tego programu i kiedy pojawią się pierwsze efekty? Na te i inne pytania odpowiada wiceminister Paweł Chorąży z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, odpowiedzialny za realizację programu.

 

Mateusz Różański: Skąd idea programu Dostępność Plus?

Paweł Chorąży: Sam pomysł nie jest nowy. Przyczyny, dla których realizujemy go właśnie teraz, są dwie. Pierwsza to fakt, że jako kraj jesteśmy na wyższym niż jeszcze kilkanaście lat temu poziomie cywilizacyjnym i widzimy, że kwestia dostępności staje się coraz ważniejsza. Chociażby ze względu na większą obecność osób z niepełnosprawnościami w przestrzeni publicznej. Do tego dochodzi świadomość zmian demograficznych. Drugą przyczyną były prace, które toczyły się wcześniej w ministerstwie rozwoju – już w zeszłym roku premier Morawiecki prosił mnie o przygotowanie programu.

 

Jak program będzie realizowany?

W długiej perspektywie czasowej – do 2025 r. Składa się z dwóch elementów, m.in. dostosowania 1000 inwestycji, 100 dostępnych gmin i placówek opieki zdrowotnej etc., oraz wielu zmian o charakterze horyzontalnym. To właśnie z nimi wiążę ogromną nadzieję. Przede wszystkim z ustawą o dostępności, której ostateczną wersję wkrótce przekażemy pod obrady Rady Ministrów. Chodzi nam o to, by nie skończyło się na tych 100 dostępnych gminach czy budynkach. W wielu wypadkach nie trzeba by ich dostosowywać, gdyby zadbano o dostępność na etapie budowy. Dlatego tak ważne jest wprowadzenie polskiego prawa dostępności, aby było brane pod uwagę przy wszystkich procesach inwestycyjnych. Ten program powinien zmienić nasz sposób myślenia o dostępności – tak by była czymś, co mamy we krwi.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: rozm. Mateusz Różański

Źródło: niepelnosprawni.pl

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan