facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Nadchodzi rewolucja w rehabilitacji: Nielimitowany dostęp do fizjoterapeutów od 1 lipca

Dodano: 2018-06-12 10:02:19

  

Już 1 lipca wejdzie w życie ustawa, dzięki której osoby niepełnosprawne zyskają nielimitowany dostęp do fizjoterapeutów. Ale resort zdrowia chce skrócić kolejki dla wszystkich – po wakacjach uruchomi pilotaż by przetestować nowy model opieki.

 

O tym, jak ma on wyglądać, poinformowali wczoraj na wspólnej konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski i prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk.

 

Główną zmianą ma być likwidacja skierowań dla osób cierpiących na częste dolegliwości, takie jak ból pleców, oraz dla pacjentów z przewlekłymi schorzeniami. Rehabilitacja ma być dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjenta, a fizjoterapeuta będzie miał większą swobodę w dobieraniu zabiegów (obecnie ordynuje je lekarz). Ma to skrócić kolejki i usprawnić system. W tej chwili na rehabilitację czeka się bardzo długo – w kolejce jest 1,6 mln osób. Z drugiej strony lekarze łatwo wydają skierowania, a pacjenci chętnie z nich korzystają. Rekordzista z Warszawy odbył w ciągu roku 262 dni terapeutycznych (rehabilitacja to nie tylko pojedyncze zabiegi, ale również turnusy, liczone w dniach). Minister Szumowski wyraził nadzieję, że pilotaż ruszy po wakacjach. W tej chwili wybierane są ośrodki, które wezmą w nich udział. Ma ich być ok. 20. Resort liczy, że do końca roku będą pierwsze dane o efektach pilotażu, a wiosną – konkretne wnioski.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Agata Szczepańska

Źródło: gazetaprawna.pl

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan