facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Bez pracy i bez chęci do zyskania wiedzy. Dlaczego nie chcemy zwiększać szans na rynku pracy?

Dodano: 2018-07-03 11:58:16

  

Ani bezrobotni bez kwalifikacji, ani pracownicy o najmniejszych kompetencjach nie chcą się szkolić, by zwiększać swoje szanse na rynku.

 

 

Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ubiegłym roku zaledwie 4,2 proc. z grupy bezrobotnych nieposiadających kwalifikacji zawodowych skorzystało ze szkoleń finansowanych przez urzędy pracy. W poprzednich latach było jeszcze gorzej, w 2016 r. zdobyć wiedzę próbowało jedynie 3,7 proc. bezrobotnych z tej grupy.

 

W danych resortu widać jeszcze jedną zależność: im niższe wykształcenie bezrobotnego, tym większa bierność w zdobywaniu nowych umiejętności. Spośród bezrobotnych z wyższym wykształceniem douczało się prawie 6 proc., w grupie z wykształceniem średnim – ponad 6 proc. Dla porównania wśród bezrobotnych po zawodówkach szkoliło się jedynie 3,4 proc., zaś z grupy z wykształceniem gimnazjalnym i niższym – zaledwie 2,4 proc.

 

Według resortu polskie wyniki nie odbiegają szczególnie od europejskich. We wszystkich krajach UE im niższy poziom wykształcenia, tym niższa aktywność edukacyjna osób dorosłych. Resort tłumaczy, że osoby bez kwalifikacji mogą być dodatkowo obciążone lękiem przed podejmowaniem aktywności w zdobywaniu wiedzy związanym z porażkami edukacyjnymi w przeszłości. A poza tym obecna dobra sytuacja na rynku pracy może usypiać ich czujność: łatwo o zatrudnienie nawet przy prostych pracach, co daje złudne poczucie, że nie trzeba poszerzać swoich kwalifikacji.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Marek Chądzyński

Źródło: gazetaprawna.pl

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan