facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji



2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Nowa Rada Dialogu Społecznego: Rząd i posłowie wsparli umowy śmieciowe

Dodano: 2018-07-10 09:41:09

  

W Radzie Dialogu Społecznego znajdą się organizacje, które nie oferują etatów, lecz umowy cywilnoprawne. Przedstawiciele przedsiębiorców są zbulwersowani.

 

W Radzie Dialogu Społecznego (RDS) reprezentowane są tylko największe organizacje pracodawców. Wynika to z art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o RDS (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1240 ze zm.). Stanowi on, że za reprezentatywne organizacje pracodawców można uznać tylko takie, których członkowie zatrudniają co najmniej 300 tys. pracowników. Mimo że ustawy się zmieniały, zasada ta obowiązuje od 1991 r. Obecnie warunki te spełnia pięć podmiotów. Ale już niebawem będzie ich więcej.

 

Na podpis prezydenta czeka bowiem nowelizacja ustawy o związkach zawodowych, która zmieni także ustawę o RDS. Artykuł 15 noweli zmieni art. 24 ustawy o RDS w ten sposób, że reprezentatywnymi organizacjami pracodawców będą już nie tylko te, których członkowie zatrudniają pracowników. Warunkiem będzie „zatrudnianie co najmniej 300 tys. osób wykonujących pracę zarobkową”, czyli także zleceniobiorców i przyjmujących dzieło.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Patryk Słowik

Źródło: gazetaprawna.pl

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan