facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Zaświadczenie z medyczną nazwą schorzenia

Dodano: 2018-08-14 10:40:17

  

Dokument potwierdzający występowanie u pracownika schorzenia szczególnie utrudniającego pracę musi być wystawiony przez lekarza specjalistę w danej dziedzinie.

 

Tak wynika z interpretacji przepisów wydanej przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) dla jednego z pracodawców. Jest ona związana z możliwością korzystania z uprawnienia do obniżonego wskaźnika zatrudnienia pracowników z dysfunkcją zdrowotną. Co do zasady jest tak, że z obowiązkowych wpłat na fundusz zwolniona jest firma, która osiąga 6 proc. wskaźnika niepełnosprawnych.

 

Może on jednak zostać obniżony, jeśli pracodawca zatrudnia osoby o schorzeniach szczególnie utrudniających wykonywanie pracy, wtedy nie będzie musiał płacić na PFRON. Ich rodzaje (oraz zasady obniżania wskaźnika) są wymienione w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z 18 września 1998 r. (Dz.U. nr 124 poz. 880 ze zm.) Obecnie to 11 chorób, w tym m.in. stwardnienie rozsiane, epilepsja, upośledzenie umysłowe oraz tetraplegia (porażenie czterokończynowe).

 

To właśnie tego ostatniego schorzenia dotyczyło pytanie pracodawcy. W piśmie do PFRON przedstawił on sytuację dwóch pracowników oraz ich dokumentację medyczną: orzeczenia o niepełnosprawności oraz zaświadczenia lekarskie. Stwierdzone schorzenie zostało na zaświadczeniach opisane jako „niedowład kończyn dolnych i górnych”. Zdaniem pracodawcy to sformułowanie jest tożsame z tetraplegią, która jest terminem medycznym niezrozumiałym dla pacjenta i innych osób.

Czytaj cały artykuł

Autor: Michalina Topolewska

Źródło: gazetaprawna.pl

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan