facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Zmiany od 1 października 2018: Nie będzie wysokich sankcji za nieprawidłowo obliczone ulgi we wpłatach na PFRON

Dodano: 2018-10-01 07:56:38

  

Pojawią się nowe dokumenty, a kwota obniżenia obliczona przez sprzedającego ulegnie redukcji o minimum 50 proc. Nieprawidłowości nie będą zaś karane horrendalnymi sankcjami.

 

Od 1 października 2018 r. zaczną obowiązywać kolejne zmiany dotyczące udzielania ulg we wpłatach na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Wprowadzi je ustawa z 10 maja 2018 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1076; dalej: u.r.o.n.), której większość przepisów weszła w życie 6 czerwca 2018 r. Są one bardzo istotne nie tylko dla podmiotów wystawiających ulgi we wpłatach na PFRON, lecz także dla tych pracodawców, którzy dokonują comiesięcznych wpłat na ten fundusz.

 

Przypomnijmy: każdy pracodawca, który ma obowiązek dokonywania wpłat na PFRON z tytułu niezapewniania ustawowego poziomu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, ma możliwość ich obniżenia w razie zakupu produkcji lub usługi przedsiębiorcy, który na podstawie art. 22 u.r.o.n. wystawia tzw. ulgi we wpłatach na PFRON (INF-U). Przepisy dotyczące ulg są bardzo często modyfikowane przez ustawodawcę. Kolejna zmiana art. 22, która zacznie obowiązywać już za trzy dni, ma charakter doprecyzowujący (np. w zakresie stosowania wyłączeń przy obliczaniu stanu zatrudnienia), ale także bezpośrednio wpływa na wysokość wystawianej ulgi (zmiany w limicie ulgi).

 

Obowiązki sprzedającego

Na podstawie nowych przepisów sprzedający spełniający warunki do udzielania ulg będzie musiał przekazać kontrahentowi wraz z fakturą dokumentującą zakup także zupełnie nowy rodzaj dokumentu. Będzie to dodatkowa informacja o:

a) zasadach nabywania i korzystania z obniżenia wpłat;

b) możliwości złożenia oświadczenia o rezygnacji z zamiaru korzystania z prawa do obniżenia wpłat;

c) możliwości odwołania oświadczenia, o którym mowa w pkt b (art. 22 ust. 1a u.r.o.n.).

 

Czytaj cały Artykuł

Autor: Mateusz Brząkowski

Źródło: http://praca.gazetaprawna.pl/

© 1995-2018 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan