facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych – resort rodziny wyjaśnia kilka wątpliwości

Dodano: 2018-10-04 09:17:29

  

Odpowiada na pytania, które od dłuższego czasu zadawali sobie eksperci. Chociażby na to, czy zatrudniony na niepełny etat może pracować 7 godzin dziennie. Zdania były dotychczas podzielone, a orzecznictwa na ten temat niestety nie ma.

 

Zgodnie ze stanowiskiem resortu pracy z 29 sierpnia 2018 r. możliwe jest zaplanowanie pracy także po siedem godzin dziennie i działanie takie nie będzie uznane za naruszenie przepisów. Taki pogląd jest korzystny dla pracodawców, gdyż pozwala planować pracę niepełnosprawnym w różny sposób, zachowując elastyczność w zakresie dobowego wymiaru czasu pracy. Bezwzględnie pilnowana powinna być jednak norma tygodniowa i w tym zakresie resort rodziny przyjmuje konieczność jej proporcjonalnego zmniejszenia. Zdaniem ministerstwa jeśli niepełnosprawny pracuje na część etatu to nie może on pracować 35 godzin tygodniowo, ale odpowiednio mniej. [przykład 1]

 

Nadgodziny średniotygodniowe

Długość okresów rozliczeniowych czasu pracy wynikająca z kodeksu pracy waha się od czterech tygodni w systemie pracy w ruchu ciągłym do maksymalnie 12 miesięcy okresu wprowadzonego w porozumieniu ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami załogi. Ich długość jest co do zasady powiązana z systemem czasu pracy, w jakim pracuje pracownik, ale powyższe nie ma znaczenia w przypadku pracowników niepełnosprawnych. W ich przypadku obowiązuje bowiem sztywna norma tygodniowa, co oznacza w praktyce, że okres rozliczeniowy ich czasu pracy wynosi zawsze tydzień i w żadnym przypadku nie może być dłuższy, co potwierdza resort rodziny w stanowisku z 29 sierpnia 2018 r.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Łukasz Prasołek

Źródło:http://praca.gazetaprawna.pl

© 1995-2018 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan