facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Papież, minister, prezydent... Życzenia na Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami

Dodano: 2018-12-04 07:12:32

  

„Jak wiele osób niepełnosprawnych i cierpiących od razu otwiera się na życie, kiedy odkryją, że są kochane. I jak wiele miłości może wypłynąć z serca dzięki terapii uśmiechu!” – napisał na Twitterze papież Franciszek z okazji Światowego Dnia Osób z Niepełnosprawnością. Życzenia za pośrednictwem mediów społecznościowych złożyli też przedstawiciele polskiego rządu i władz samorządowych.

 

Światowy Dzień Osób z Niepełnosprawnością obchodzony jest z inicjatywy ONZ od 1992 roku. Jego celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat wyzwań, jakie wiążą się z niepełnosprawnością i przed którymi stają zarówno same osoby z niepełnosprawnością, jak i poszczególne państwa oraz społeczność międzynarodowa. Życzenia w tym dniu złożyli m.in. Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Pełnomocnik rządu ds. osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz, Zarząd PFRON i prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. Poniżej zamieszczamy w całości opublikowane przez nich życzenia.

 

Minister Elżbieta Rafalska

„Niepełnosprawność jest wyzwaniem i sprawdzianem dla całego społeczeństwa, nie tylko tych, których dotyka bezpośrednio. Potrzeba wielkiej wrażliwości i wyobraźni, by wczuć się w rolę drugiego człowieka zmagającego się z niepełnosprawnością. Potrzeba jednak dużo więcej, by realnie zmieniać świat na bardziej przyjazny i dostępny dla każdego, nie tylko dla zdrowych i sprawnych.

 

Postrzeganie i stosunek do osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami zmienia się na lepsze, to nie ulega wątpliwości. Rzadziej odwracamy wzrok, a dzięki wielu kampaniom społecznym lepiej rozumiemy ich potrzeby i obawy. To z jednej strony tak bliskie nam wszystkim pragnienie kontaktu z drugim człowiekiem, aktywności społecznej i zawodowej, codziennej samodzielności, a z drugiej strach przed izolacją, bezradnością i samotnością.

 

Nie możemy i nie godzimy się na to, by osoby niepełnosprawne były wypychane na margines społeczeństwa. Wsparcie rehabilitacyjne, większa dostępność architektoniczna, aktywizacja zawodowa i wspieranie zatrudnienia – to tylko niektóre z obszarów, które, chociaż są realizowane, to wciąż wymagają wiele pracy. Nie wszystko da się zrobić od razu, za nami wiele lat zaniedbań w tym zakresie, ale zapewniam, że robimy co w naszej mocy, by to zmienić.

 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych życzę Państwu oraz Państwa bliskim wszelkiej pomyślności, uśmiechu i wytrwałości w dążeniu do realizacji marzeń.

 

Z wyrazami szacunku,

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska”

 

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

Szanowni Państwo,

 

z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który obchodzimy 3 grudnia, życzę wszystkim osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom zdrowia, wszelkiej pomyślności i wielu radości w codziennym życiu. Niech w realizacji marzeń i planów oraz osiąganiu wyznaczonych celów zawsze towarzyszy Państwu uśmiech i życzliwość.

 

Wszystkim osobom zaangażowanym w działania na rzecz osób niepełnosprawnych dziękuję za ich pomoc i troskę.

 

Serdecznie pozdrawiam

Krzysztof Michałkiewicz

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych

 

Zarząd PFRON

Z okazji przypadającego dzisiaj Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych składamy Państwu szczególne życzenia, niech otaczający świat będzie pełen życzliwych i otwartych ludzi, a wszystkie zamierzone cele i plany zakończą się sukcesem. Aby nasze wspólne działania przyczyniły się do pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym. Życzymy samych szczęśliwych dni, pełnych niezapomnianych wrażeń. Słowa uznania kierujemy również do wszystkich osób, które angażują się w działania na rzecz likwidowania barier i ograniczeń z jakimi spotykają się na co dzień osoby z niepełnosprawnością.

 

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk

Dzisiaj dzień, w którym w szczególny sposób pamiętamy o tych, którzy moim zdaniem w wielu wymiarach są dużo silniejsi od nas. W dniu osób z niepełnosprawnościami, niech przyjmą Państwo życzenia wielu sił i zapewnienie, że Wrocław zadba o Państwa wszędzie tam, gdzie będzie to możliwe.

 

 

Czytaj cały artykuł

Autor: oprac. Mateusz Różański

Źródło: http://www.niepelnosprawni.pl

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan