facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Polskie Radio Jedynka:Rynek pracownika nie dla niepełnosprawnych

Dodano: 2018-12-06 09:28:04

  

Pracodawcy nie mogą znaleźć ludzi do pracy, mówi się już o rynku pracownika - to jedna strona medalu. Druga - ta sytuacja nie dotyczy osób niepełnosprawnych. Odsetek zatrudnionych wśród nich rośnie bardzo powoli i jest dużo niższy niż wynosi średnia unijna.

 

Giełdy pracy dla niepełnosprawnych, jak ostatnie zorganizowane w listopadzie i na początku grudnia przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych - POPON - w Warszawie i Katowicach, cieszą się dużym zainteresowaniem zarówno pracodawców, jak i poszukujących zatrudnienia - mówiła w radiowej Jedynce Anna Węgrzynowicz, rzecznik prasowy POPON, z którą rozmawiała Aleksandra Tycner.

 

 

- Giełdy pracy są bardzo potrzebne, ale to kropla w morzu potrzeb. Generalnie polscy pracodawcy wolą płacić podatek na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych niż zatrudniać te osoby - zauważył Łukasz Kubiak z firmy doradztwa personalnego Manpower

 

- System wsparcia niepełnosprawnych w naszym kraju ma bardzo wiele instrumentów. Cały kosztuje 50 miliardów zł rocznie, ale nie jest spójny. Poza tym należałoby oddziaływać na obie strony rynku pracy - mówił Przemysław Żydok, prezes Fundacji Aktywizacja

 

Pułapka rentowa to obawa o utratę pewnego dochodu otrzymywanego od państwa, na rzecz pracy, którą dość łatwo można można stracić. Wiele osób niepełnosprawnych z tego właśnie powodu nie wchodzi na rynek pracy.

 

Odwieszenie renty wcale nie jest automatyczne, wiąże się z ponownym składaniem wielu dokumentów oraz stawaniem przed specjalną komisją ZUS. Zdarzały się przypadki odmowy przyznania renty właśnie z powodu podejmowania pracy.

 

Aleksandra Tycner, ak, NRG

https://www.polskieradio.pl/42/259/Artykul/2226756,Rynek-pracownika-nie-dla-niepelnosprawnych

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan