facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Koniec nielegalnych domów opieki?

Dodano: 2017-12-06 11:16:36

  

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) chce ograniczyć nieprawidłowości w prowadzeniu placówek, które zapewniają całodobową opiekę osobom z niepełnosprawnością, przewlekle chorym i w podeszłym wieku.

 

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego obecnie znajduje się w konsultacjach publicznych. Jeszcze do 12 grudnia można przesyłać do resortu pracy swoje uwagi.

 

Wyższe kary, większa kontrola

Przede wszystkim planuje się ograniczenie działalności placówek nielegalnych, które nie mają zezwolenia wojewody. Urzędy wojewódzkie będą miały szerszy zakres narzędzi kontrolnych. Jeśli podmiot będzie prowadził bez zezwolenia więcej niż jedną placówkę, otrzyma karę w wysokości 40 tys. zł, a nie – jak dotąd – 10 lub 20 tys. zł.

 

Wojewoda będzie mógł cofnąć zezwolenie na prowadzenie placówki, jeśli sytuacja w niej będzie zagrażała życiu lub zdrowiu podopiecznych. Dotychczas mógł on nakazać wstrzymanie działalności tylko w placówce nielegalnie prowadzonej.

 

Nowością będą także inne wymogi co do dokumentacji składanej przez ubiegającego się o pozwolenie na prowadzenie takiego ośrodka. Będą też wprowadzone wymogi co do kwalifikacji personelu opiekuńczego, gdyż obecnie ich... nie ma.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Beata Dązbłaż

Źródło: niepelnosprawni.pl

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan