facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji

link skcji atykulw dialog spleczny

Lider aktywizacji  Kreator zatrudnienia
2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A
  • Kurs doradcy zawdowego ds IPR 23-24.05.2017 WROCŁAW
Drukuj

„Za życiem”: będzie 50 mieszkań chronionych co roku

- Zakłada się powstawanie 50 mieszkań rocznie dla 500 osób niepełnosprawnych. W tym roku finansowanie na to przedsięwzięcie ma wynieść 12 mln zł – poinformowała podczas briefingu prasowego minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. To element programu „Za życiem”, którego zapisy wejdą w życie już w lipcu 2017 r.

Drukuj

Kwota wolna w górę od 2018 r. Ale tylko dla najmniej zarabiających

Każdy, kto zarobi nie więcej niż 8 tys. zł rocznie, nie zapłaci od tego podatku PIT – planuje Ministerstwo Finansów.

Drukuj

Emerytura z automatu nie dla wszystkich. ZUS dzieli emerytów pomostówkami

Emerytura w obniżonym wieku nie dla wszystkich będzie automatyczna. Wnioski będą musieli składać m.in. niektórzy nauczyciele. Prezydencka ustawa obniżająca wiek emerytalny podzieliła świadczeniobiorców.

Drukuj

Staż pracy także na działalności gospodarczej? Nowoczesna składa projekt ustawy

Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i członkowie zarządów spółek są dyskryminowani – twierdzi Nowoczesna. Ich praca nie liczy się przy wyliczaniu stażu pracy, przez co nie mają prawa do dłuższego urlopu, urlopu wychowawczego czy okresu wypowiedzenia.

Drukuj

Aktywizacja zawodowa opiekunów osób niepełnosprawnych - nowy program

Założeniem programu "Za Życiem" jest ułatwienie powrotu na rynek pracy opiekunom osób niepełnosprawnych, z wyłączeniem opiekunów pobierających świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek dla opiekuna.   Wsparcie w ramach mieszkań chronionych, aktywizacja zawodowa opiekunów osób niepełnosprawnych, nowe zadania asystenta rodziny i centra usług w gminach – to niektóre z propozycji zmian w związku z realizacją programu „Za Życiem”.   Wsparcie osób niepełnosprawnych przez rozwój mieszkań chronionych Mieszkania chronione są formą pomocy społecznej przygotowującą osoby w nich przebywające, pod opieką specjalistów, do prowadzenia samodzielnego życia lub opóźniającą albo zastępującą pobyt w placówce zapewniającej całodobową opiekę.   Wśród propozycji jest wprowadzenie podziału mieszkań chronionych na dwa typy: mieszkanie chronione treningowe i mieszkanie chronione wspomagane.   Celem mieszkania chronionego treningowego będzie przygotowanie osoby tam przebywającej do samodzielnego funkcjonowania w środowisku lokalnym.   Mieszkanie chronione wspomagane przeznaczone będzie dla osoby niepełnosprawnej lub osoby w podeszłym wieku, a jego celem będzie umożliwienie w miarę samodzielnego życia tych osób i zapobieganie kierowania do placówek całodobowej opieki.   Czytaj cały artykuł Autor: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Źródło: infor.pl

Drukuj

Zmiany w formie wypłaty wynagrodzenia w 2017 r.

Co do zasady wypłata wynagrodzenia jest dokonywana w formie pieniężnej "do ręki". Jednak ma się to zmienić, bowiem wynagrodzenie będzie wypłacane na konto pracownika. Tym samym wynagrodzenie "do ręki" będzie wypłacane tylko na żądanie pracownika. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2017 r.

Drukuj

Niskie składki ZUS dla małych firm

180 tysięcy jednoosobowych firm skorzysta z obniżenia składek. Mniej zadowoleni mogą być pracownicy.

Drukuj

Co powinna zawierać przedwstępna umowę o pracę

Umowa przedwstępna zobowiązuje zarówno pracownika, jak i pracodawcę do zawarcia w przyszłości umowy o pracę.

Drukuj

Roczne rozliczenie PIT a odpis na niepełnosprawne dzieci

Odpis przysługuje na dzieci bez względu na wiek, jeśli otrzymują zasiłek czy dodatek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Drukuj

Stanowisko ws. ustawy o ochronie danych osobowych (wersja z 28.03.2017 r., dalej: puodo)

Uwagi szczegółowe:   I. Przetwarzanie danych osób, które nie ukończyły 13 lat - art. 1

Drukuj

Rada Dialogu Społecznego o zamówieniach publicznych

Prawo zamówień publicznych było głównym tematem plenarnego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego, 13 kwietnia br. Obrady prowadziła Henryka Bochniarz, przewodnicząca RDS.

Drukuj

Od czerwca ważna nowelizacja przepisów administracyjnych

Wprowadzenie instytucji mediacji oraz tzw. milczącego załatwienia sprawy - zakłada nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, którą przyjął Sejm. Nowela Kodeksu postępowania administracyjnego stanowi część przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju pakietu: "100 zmian dla firm – Pakiet ułatwień dla przedsiębiorców".

Drukuj

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek, 13 kwietnia 2017 r., ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali – poinformowała Kancelaria Prezydenta. Pierwsze wykazy placówek zakwalifikowanych do sieci będą obowiązywały od 1 października br.

Drukuj

Pozostajesz do dyspozycji pracodawcy w czasie wolnym? Należy ci się dodatkowe wynagrodzenie

Francuzi mają ustawowe prawo do tego, by po godzinach pracy odłączyć się od sieci informatycznej i telefonicznej. Adwokat Patrycja Szałas-Maciąga uważa, że w Polsce na chwilę obecną nie istnieje potrzeba wprowadzania podobnej regulacji. Świadczenie usług w czasie prywatnym zostało już określone jako tzw. nadgodziny.

Drukuj

5 rodzajów renty, jaką możesz otrzymać z ZUS

Pracownik niezdolny do pracy, a w szczególnych przypadkach także jego rodzina mogą otrzymać rentę z ZUS.

© 1995-2017 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan