facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji

link skcji atykulw dialog spleczny

Lider aktywizacji  Kreator zatrudnienia
2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Praca przy komputerze: Jakie obowiązki ma pracodawca

Dodano: 2017-05-09 07:57:41

  

Pracownikowi wykonującemu obowiązki przy komputerze pracodawca musi zapewnić między innymi przerwy od wykonywania obowiązków i w razie potrzeby okulary korygujące.

 

Do podstawowych obowiązków pracodawcy należy zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy - dotyczy to wszystkich zatrudnionych, także tych wykonujących pracę biurową. Oto 5 podstawowych praw, jakie przysługują pracownikowi w Polsce>>

 

Odpowiednie miejsce pracy. Przede wszystkim pracownik musi mieć zapewnione odpowiednie miejsce pracy. Jeśli więc przebywa w biurze dłużej niż 4 godziny, to pracodawca musi zapewnić mu co najmniej 2m2 wolnej przestrzeni podłogi oraz 13 m2 objętości pomieszczenia, nie zajętej przez maszyny, meble czy inne sprzęty. Wysokość takich pomieszczeń nie może być niższa niż 3 m w świetle, chyba że pracownicy przebywają w pomieszczeniu jedynie od 2 do 4 godzin w ciągu doby - wtedy jego wysokość nie może być mniejsza niż 2,2 m.

 

 

Samo stanowisko pracy musi być wyposażone między innymi w wyprofilowane, obrotowe krzesło z regulowanym siedziskiem i podłokietnikami oraz stół, którego wysokość powinna pozwalać na zachowanie odpowiedniego kąta obserwacji ekranu monitora w zakresie 20–50° w dół, a górna krawędź ekranu monitora nie może znajdować się powyżej oczu pracownika.

 

Ponadto, monitory w biurze należy ustawić w odległości 60 cm od siebie, a odległość między pracownikiem a monitorem powinna wynosić od 40 cm do 75 cm. Klawiatura komputera ma być ustawiona minimum 10 cm od brzegu stołu, a jej powierzchnia powinna być matowa, tak aby znaki na ekranie były czytelne i wyraźne. Wskazane jest, aby ekran pokryć warstwą antyodbiciową lub wyposażyć w odpowiedni filtr.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Agnieszka Brzostek

Źródło: gazetaprawna.pl

 

© 1995-2017 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan