facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home PRESSROOM Materiały dla mediów Zmiany we wpłatach na PFRON od 1 lipca 2016 r.
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Zmiany we wpłatach na PFRON od 1 lipca 2016 r.

Dodano: 2016-05-20 07:32:51

  

Polska Organizacja Pracodawców osób niepełnosprawnych informuje, iż w dniu 1 lipca 2016 roku wchodzą w życie zmiany w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz aktach wykonawczych do ustawy. Z punktu widzenia pracodawców najistotniejsze zmiany dotyczą ulg we wpłatach do PFRON. Znowelizowana ustawa zakłada zmianę możliwości obniżenia wpłaty na Fundusz z dotychczasowych 80 % do 50 % wpłaty.

 

Jak wynika z uzasadnienia do projektu ustawy, w odniesieniu do warunków obniżenia wpłat na PFRON, wprowadzone zmiany mają na celu uszczelnienie systemu korzystania z obniżeń i wyeliminowanie nadużyć w tym zakresie. Znowelizowana ustawa wprowadza między innymi obowiązek udokumentowania fakturą zakupu, produkcji lub usługi od pracodawców uprawnionych do wystawiania informacji o kwocie obniżenia. Warunkiem skorzystania z obniżenia wpłat na Fundusz jest uregulowanie płatności w terminie i udokumentowanie kwoty obniżenia przez nabywcę.

 

Znowelizowana ustawa określa też obowiązki sprzedającego w zakresie ewidencji wystawionych informacji o kwocie obniżeń. Precyzyjnie została określona maksymalna wysokość wynagrodzenia pracowników o znaczny i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do wysokości najniższego wynagrodzenia w celu uproszczenia zasad obliczania wysokości ulgi i monitorowania prawidłowości jej obliczania.

 

Obniżenie przez pracodawcę wpłaty na PFRON może wynosić maksymalnie do 50% wysokości wpłaty, do której obowiązany jest nabywca w danym miesiącu. Zmiana ta w ocenie ustawodawcy wpłynie pozytywnie na kondycję finansową Funduszu.

 

Innymi istotnymi dla pracodawców zmianami są wprowadzone nowelizacją przepisy, które umożliwią pracodawcom uzyskanie dofinansowania do wynagrodzeń na pracowników niepełnosprawnych, którzy uzyskali orzeczenie w trakcie zatrudnienia. Przepis art. 26a ust. 6 ustawy o rehabilitacji wskazuje podstawową regułę ustalania efektu zachęty, czyli wzrost netto zatrudnienia ogółem ustala się w stosunku do przeciętnego zatrudnienia ogółem w okresie poprzedzających 12 miesięcy. Przepis znajdzie swoje zastosowanie do dofinansowania należnego za okresy przypadające począwszy od lipca 2016 r.

 

Stanisław Firlej
Doradca Prawny POPON

 

 

Kontakt:

Anna Węgrzynowicz
Rzecznik prasowy
kom. 502 198 977
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan