Dofinansowania do wynagrodzeń dla osób niepełnosprawnych w latach 2014-2020. POPON zabiega o zmianę projektu rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych
Dodano: 2013-06-05 11:00:55
W dniu 4 czerwca 2013 r. Wiceprezes Zarządu Krajowego POPON Monika Tykarska uczestniczyła w spotkaniu Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosława Dudy z przedstawicielami pracodawców.
Spotkanie dotyczyło projektu nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie wyłączeń blokowych (GBER). Analiza projektu wskazuje, że wprowadzenie do projektu rozporządzenia zapisu o limicie kwotowym pomocy publicznej przeznaczonej na jeden program w ciągu roku uniemożliwiłoby w praktyce udzielanie pomocy pracodawcom na zatrudnianie osób niepełnosprawnych w Polsce.
Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych poinformował o skierowaniu przez MPiPS, BON oraz Zarząd PFRON uwag do UOKiK dotyczących Projektu Rozporządzenia KE w sprawie wyłączeń blokowych. Wnioski te dotyczą usunięcia art.1 ust.2, który zawiera bardzo niekorzystne rozwiązania dla krajów członkowskich.
Komisja Europejska proponuje, aby limit pomocy na jeden program wynosił 0,01 %. PKB kraju członkowskiego z poprzedniego roku lub kwotę stanowiącą równowartość 100 mln euro. W przypadku Polski oznaczałoby to odpowiednio 150 mln zł lub 420 mln zł. Jeżeli pomoc publiczna przekroczy jedną z tych kwot, konieczna będzie notyfikacja tego programu w Komisji.
Warto podkreślić, że projekt rozporządzenia w sprawie wyłączeń blokowych dotyczy nie tylko pomocy publicznej na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością. Rozporządzenie odnosi się także do takich kategorii wsparcia jak: pomoc na ochronę środowiska, pomoc na działalność badawczą, rozwojową i innowacyjną, pomoc na zatrudnienie w MŚP.
POPON dostrzegając wyjątkową rangę tego projektu dla pracodawców osób Niepełnosprawnych bierze aktywny udział w rozmowach prowadzonych z Biurem Pełnomocnika Rządu do spraw Osób Niepełnosprawnych. Organizacja przygotowuje również uwagi do projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie wyłączeń blokowych.
Będziemy monitorować działania Rządu w tym zakresie.
Apelujemy także do pracodawców oraz osób niepełnosprawnych o wysyłanie uwag oraz protestów bezpośrednio do Komisji Europejskiej, a także UOKiK. Poniżej podajemy adresy, na które należy kierować uwagi do projektu rozporządzenia.
Zapraszamy do zapoznania się dokumentami w sprawie projektu rozporządzenia.
Pismo Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych do UOKiK
Uzasadnienie do Rozporządzenia
Dyrekcja Generalna ds. Konkurencji UE
Commissioner Joaquín Almunia
European Commission
1049 Bruxelles/Brussel
BELGIQUE/BELGIË
Assistant:
Marga ESPINO
Tel.: +32 (0)2 298 0901
Fax : +32 (0)2 298 0997
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
BERL 11/235
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
plac Powstańców Warszawy 1
00-950 Warszawa
Sekretariat Prezesa UOKiK
tel.: 22 826 34 14, 22 55 60 230
faks 22 826 61 25
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
Departament Monitorowania Pomocy Publicznej
Dyrektor Departamentu
dr Piotr Pełka
tel.: 22 55 60 102, 22 82 60 513
faks 22 826 10 31
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.