facebook kanal rss zapisz sie do newslettera
Home PRZYJAZNE PRAWO Zmiany w prawie Ważne! Zmiana rozporządzenia w sprawie tzw. oskładkowania pomocy indywidualnej ZFRON dla byłych ZPChr obowiązuje od 1 stycznia 2015 r.
link lodolamacze link do strony www.ekspertpopon.pl link do strony fazon.pl baner sejm

POPON w obronie posliego handlu

Poradnik POPON

ustawa o rehabilitacji2016_nowi czlonkowie POPON

Wielkość czcionki: A A A

Ważne! Zmiana rozporządzenia w sprawie tzw. oskładkowania pomocy indywidualnej ZFRON dla byłych ZPChr obowiązuje od 1 stycznia 2015 r.

Dodano: 2015-01-07 08:46:12

  

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych informuje, iż w dniu 1 stycznia 2015 r. weszła w życie długo wyczekiwana zmiana rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, która dotyczy likwidacji konieczności tzw. oskładkowania pomocy udzielanej z ZFRON przez tzw. byłe zakłady pracy chronionej. Zmiana ta od dłuższego czasu była postulowana przez POPON.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 22 grudnia 2014 r. zmiana polega na wyłączeniu z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne środków otrzymywanych na rehabilitację zawodową, społeczną oraz leczniczą osób niepełnosprawnych, na podstawie odrębnych przepisów, z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (ZFRON) albo zakładowego funduszu aktywności (ZFA), z wyłączeniem wynagrodzeń finansowanych ze środków tych funduszy – bez względu na status dysponentów tych funduszy.

 

Nowelizacja zakłada więc likwidację obowiązku odprowadzania składek od udzielonej pomocy z ZFRON przez pracodawców prowadzących tzw. były ZPChr oraz samych pracowników niepełnosprawnych z dniem 1 stycznia 2015 r.

 

Nowe rozporządzenie

 

© 1995-2019 Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

  • REdan