Interwencja POPON w sprawie wyliczania efektu zachęty od 1 stycznia 2015 r. z uwzględnieniem przedsiębiorstw powiązanych – odpowiedź BON
Dodano: 2015-02-23 07:22:36
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych otrzymała odpowiedź z BON w sprawie interpretacji przepisów dotyczących wyliczania efektu zachęty z uwzględnieniem przedsiębiorstw powiązanych.
W związku z wejściem w życie od 1 stycznia 2015 r. nowych przepisów dotyczących wyliczania efektu zachęty uprawniającego do otrzymania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z PFRON, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych zwróciła się z prośbą o wyjaśnienie pilnej i ważnej dla pracodawców kwestii dotyczącej wyliczania bieżącego stanu zatrudnienia pracowników w przedsiębiorstwie, biorąc pod uwagę obowiązek wypełniania po 1 stycznia 2015 r. nowych druków Wn-D do PFRON w poz. 9 oraz 39-42 w celu wykazywania efektu zachęty metodą ilościową, przy uwzględnieniu stanu zatrudnienia przedsiębiorstw partnerskich oraz przedsiębiorstw powiązanych.
Pytania:
Zdaniem Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, wyliczanie stanu zatrudnienia na poczet określenia, czy przedsiębiorca jest mikro-, małym czy średnim przedsiębiorstwem (oraz czy zachodzi stosunek partnerstwa lub powiązania) nie powinno mieć wpływu na stan zatrudnienia konieczny do prawidłowego ustalenia efektu zachęty metodą ilościową. Świadczy o tym przepis art. 2 pkt 32 rozporządzenia nr 651/2014 r., który stanowi, iż „wzrost netto liczby pracowników” to wzrost netto liczby pracowników w danym zakładzie w porównaniu ze średnią w danym okresie. Nie ma więc tutaj mowy o ustalaniu efektu zachęty poprzez łączenie stanów zatrudnienia w przedsiębiorstwach powiązanych.
W związku z brakiem uzasadnienia ww. stanowiska BON, Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych skieruje dalsze pytania o wyjaśnienie tej problematycznej dla pracodawców kwestii.