TVP Bydgoszcz: Szkoła i fundacja docenione na ogólnopolskiej gali. Bo przełamują stereotypy i uprzedzenia

TVP Bydgoszcz: Szkoła i fundacja docenione na ogólnopolskiej gali. Bo przełamują stereotypy i uprzedzenia

Pracodawcy, instytucje i organizacje otwarte na potrzeby osób niepełnosprawnych zostali docenieni podczas Ogólnopolskiej Gali „Lodołamacze” w Zamku Królewskim w Warszawie. Podczas czwartkowej uroczystości nagrody odebrali także przedstawiciele regionu – Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy i toruńska Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”.

Na pierwszy rzut oka to mieszkanie jak wiele innych. Jest kuchnia, stół, krzesła, sprzęt AGD. Nie ma w nim jednak stałych mieszkańców, tylko osoby, które uczą się podstawowych życiowych umiejętności. – Uczymy mycia twarzy, higieny. Nasi uczestnicy uczą się liczyć pieniądze, planują wydatki, robią zakupy. Uczą się gotować, robić śniadania, obiady, kolacje – wylicza Iwona Pośpiech, trener mieszkaniowy.

To pomieszczenie prowadzone przez toruńską Fundację Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”. Zdobyte w nim umiejętności, umożliwiają osobom niepełnosprawnym intelektualnie samodzielne funkcjonowanie i ułatwiają odnalezienie się na rynku pracy. – Uczę się dzięki fundacji, mam wiele możliwości, mam pracę – wyznaje Łukasz Lonkiert, podopieczny „Arkadii”.

Pan Łukasz jest podopiecznym toruńskiej fundacji, która od lat angażuje się w pomoc osobom takim jak on. Organizacja prowadzi najskuteczniejsze w regionie warsztaty terapii zajęciowej. Dzięki nim 30 osób znalazło już zatrudnienie. – Samodzielnie trudno by im było znaleźć i utrzymać pracę właśnie ze względu na ten charakter niepełnosprawności, ale dzięki temu, że mamy specjalistów, trenerów pracy, którzy idą z tą osobą do danego miejsca pracy, w którym ona ma pracować i ją wprowadzają, ta osoba jest w stanie się nauczyć tych czynności – nie ukrywa Bartosz Paduch z „Arkadii”.

Naprzeciw niepełnosprawnym wychodzą także władze Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Tu uczy się najwięcej w regionie studentów z różnymi dysfunkcjami. W sumie 110 osób. Marek Pedziński jest jednym z nich. Studiuje ekonomie, pracuje. Niepełnosprawność nie jest dla niego tematem tabu ani przeszkodą w realizacji życiowych planów, choć przyznaje, że bywa niełatwo. – Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych też się trochę boją. Myślą, że będzie trudniej, bo osoba niepełnosprawna też wszystkiego nie zrobi – przyznaje student WSG.

Niepełnosprawni studenci WSG mogą liczyć na wsparcie psychologa czy doradcy edukacyjnego. Niewidomi i niedowidzący na pomoc tłumacza języka migowego. Do ich dyspozycji jest także specjalistyczny sprzęt ułatwiający poruszanie się. Uczelnia włącza się także w innowacyjne działania. – mamy centrum zmysłów w akademickim centrum medycznym, sieć dziennych domów pobytu, też znakomicie działające u nas biura projektów i koła uczelniane – wymienia Mikołaj Piekut, WSG.

Te dwie instytucje z regionu zostały docenione przez organizatorów konkursu „Lodołamacze”. Jego kapituła co rok nagradza firmy, instytucje i organizacje wspierające osoby niepełnosprawne. Fundacja „Arkadia” zdobyła wyróżnienie w kategorii „Superlodołamacza” za pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie. WSG nagrodzono statuetką w kategorii „instytucja” za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia. – Należy promować nie tych największych pracodawców, tylko należy promować pozytywny przykład. Pokazywać te obszary, gdzie dotąd nikt nie zatrudniał osób z niepełnosprawnością – podkreślał na gali Jan Zając z Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Konkurs, organizowany przez POPON, odbył się po raz 14. Laureaci zostali nagrodzeni w ośmiu kategoriach m.in . „zdrowa firma”, „przyjazna przestrzeń” czy „dziennikarz bez barier”.

Autor: A. Chyłka-Wnuk, K. Rymaszewska, M. Górski
Źródło: http://bydgoszcz.tvp.pl/