Wniosek o zgodę na wydatkowanie środków ZFRON i ZFA w ramach tarczy antykryzysowej

Wniosek o zgodę na wydatkowanie środków ZFRON i ZFA w ramach tarczy antykryzysowej

W ramach tarczy antykryzysowej dysponenci ZFRON i ZFA mogą wydatkować środki tych funduszy na cele związane z ratowaniem miejsc pracy osób niepełnosprawnych, zapewnieniem ciągłości zatrudnienia i rehabilitacji raz ciągłości działalności dysponenta, a także na wynagrodzenia i pomoc bytową dla osób niepełnosprawnych – po uzyskaniu zgody PFRON. W związku z pytaniami o treść wniosku Biuro we współpracy z PFRON przygotowało interaktywny i dostępny wniosek Wn-C-ZF służący do wnioskowania o zgodę na dokonanie tych wydatków.

Wniosek Wn-C-ZF dotyczy zgody na wydatkowanie środków ZFRON lub ZFA na podstawie art. 68gd ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426, z późn. zm.).

Na tej podstawie w okresie od dnia 8 marca 2020 r., nie dłużej jednak niż do upływu 6 miesięcy od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, kwota do 20% środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub zakładowego funduszu aktywności albo do 20% kwoty podlegającej zwrotowi na te fundusze na podstawie art. 29 ust. 3a1 lub art. 33 ust. 4a ustawy o rehabilitacji, może być przeznaczona na:

1.utrzymanie zagrożonych likwidacją miejsc pracy osób niepełnosprawnych;
2. wynagrodzenia lub pomoc bytową dla osób niepełnosprawnych będących:

  • pracownikami,
  • wykonawcami pracy nakładczej,
  • innymi osobami niż wymienione w lit. a i b, świadczącymi pracę na rzecz dysponenta zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub zakładowego funduszu aktywności,
  • niepracującymi osobami niepełnosprawnymi będącymi byłymi pracownikami dysponenta zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub zakładowego funduszu aktywności;

3. inne wydatki niezbędne do zapewnienia ciągłości zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, w tym do zapewnienia ciągłości działalności dysponenta zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych lub zakładowego funduszu aktywności.

Wniosek Wn-C-ZFRON może być wypełniony w formie elektronicznej i złożony w formie elektronicznej, dokumentowej lub pisemnej. Najdogodniej jest go jednak wypełniać elektronicznie i składać drogą e-mail w formie elektronicznej lub dokumentowej – dlatego przygotowaliśmy wniosek do wypełniania elektronicznego z możliwością przesłania elektronicznego lub wydruku i złożenia go w formie pisemnej.

Zalecamy wypełnianie wniosku w bezpłatnym programie Adobe Acrobat Reader (w wersji 6.0. lub późniejszej) z włączoną obsługą Javascript. Program ten jest dostępny pod adresem https://get.adobe.com/pl/reader/. Jednocześnie rozwiązania te nie zawierają żadnych elementów z ostrzeżeniami przed potencjalnie niebezpieczną treścią.

Wypełnienie wniosku w tym programie pozwala na poprawne wypełnienie wniosku i korzystanie ze wszystkich funkcji wniosku takich, jak zautomatyzowane:

  • wyświetlanie zestawów pól niezbędnych do wypełniania w zależności od wypełnionych danych dotyczących np. statusu pracodawcy, wyboru rodzajów planowanych wydatków oraz źródła ich poniesienia,
  • obliczenia wartości pól (w tym kontroli limitu wydatków i kontroli limitu pomocy de minimis),
  • korekcja ewentualnych błędów (dotyczących m.in. dat, wartości),
  • wstępna weryfikacja wniosku (z informacjami o niewypełnionych wymaganych polach lub nieskorelowanych datach).

Dzięki temu liczba pól do faktycznego wypełnienia jest zminimalizowana i zawsze adekwatna do sytuacji pracodawcy oraz planowanych wydatków, a liczba potencjalnych błędów we wnioskach zostanie zminimalizowana.

Jednocześnie wniosek dostarcza wszystkich danych niezbędnych do obliczenia kwoty wydatków, w tym stanowiących pomoc oraz do wydania zgody (bez dodatkowego postępowania dowodowego), która później nie będzie kwestionowana. Zakres tego wniosku i zastosowanie się do treści zatwierdzonego wniosku wyłącza ryzyko podważania wydatków w trakcie postępowania kontrolnego. Zakres wniosku pozwoli również na analizę tego instrumentu bez konieczności późniejszego ankietowania podmiotów, które z niego skorzystały.

Wniosek jest dostępny. Dlatego każdy może wypełnić go samodzielnie. Dzięki kodom QR zamieszczonymi w prawym górnym rogu każdej strony, także po wydrukowaniu każdy może samodzielnie skompletować wniosek oraz go podpisać. Dodatkowo, w celu autokontroli danych i łatwego dostępu do tych danych przez wnioskodawcę, może on nie tylko sprawdzić wniosek i przesłać go do PFRON, ale także wyeksportować wypełniony wniosek i treść wypełnionych pól na swój adres e-mail w sposób ułatwiający również późniejszą szybką weryfikację treści wniosku np. przy pomocy telefonu komórkowego.

We wniosku znajdują się także pola informacyjne z listami prostych pytań i odpowiedzi oraz przykładów, które powstały dzięki pytaniom, które Państwo zadawali Biuru i PFRON. Pytania te były bardzo pomocne w konstruowaniu tych objaśnień.

Źródło: http://www.niepelnosprawni.gov.pl/art,1026,wniosek-o-zgode-na-wydatkowanie-srodkow-zfron-i-zfa-w-ramach-tarczy-antykryzysowej

KW-459932-BON-PLIK3