„130 zaplanowanych działań wraz z konkretnymi wskaźnikami”. Morawiecki ogłasza nową strategię

„130 zaplanowanych działań wraz z konkretnymi wskaźnikami”. Morawiecki ogłasza nową strategię

Choć pieniądze są ważne dla osób z niepełnosprawnościami, to równie ważne jest włączenie ich do życia, do edukacji, pracy zawodowej, życia towarzyskiego, artystycznego czy gospodarczego – mówił premier Mateusz Morawiecki, informując o przyjętej strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami na lata 2021-2030. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg dodała, że w najbliższych dniach zostaną zaprezentowane projekty ustaw, które będą „zmieniały sytuację osób niepełnosprawnych”.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek uchwałę w sprawie strategii na rzecz osób z niepełnosprawnościami na lata 2021-2030. „Rząd chce zwiększyć poziom uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym i zawodowym. Realizacja działań zawartych w Strategii umożliwi osobom z niepełnosprawnościami niezależne życie i pełny udział we wszystkich jego sferach, w taki sposób, aby mogły funkcjonować w społeczeństwie na zasadzie równości z innymi osobami” – napisało Centrum Informacyjne Rządu.

Premier Mateusz Morawiecki mówił na wtorkowej konferencji prasowej, że strategia jest „całościowa i wszechstronna”. Przekazał, że powstawała we współpracy wiceministra i pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych Pawła Wdówika oraz przedstawicieli środowisk z niepełnosprawnościami.

„130 zaplanowanych działań wraz z konkretnymi wskaźnikami”
Szef rządu wskazywał na „130 zaplanowanych działań wraz z konkretnymi wskaźnikami”. Według niego wskaźniki pokażą, „czy wypełniamy i kiedy wypełniamy cele tej strategii tak, żeby była jak najbardziej konkretna i realistyczna”.

– Pamiętajmy jednak, że choć pieniądze są ważne [dla osób z niepełnosprawnościami – przyp. red.], to równie ważne jest włączenie ich do życia, do edukacji, pracy zawodowej, życia towarzyskiego, artystycznego czy gospodarczego, w szerokim rozumieniu tego słowa – mówił Morawiecki. Dlatego – dodał – „kładziemy nacisk na tę strategię”.

– Obecnie współczynnik aktywności zawodowej to nieco powyżej 28 procent. My stawiamy sobie [za cel – red.] co najmniej 45 procent za 10 lat i to będzie powyżej średniej bardzo bogatych krajów zachodnich, a więc jest to cel, na ten moment, bardzo ambitny – powiedział szef rządu. Dodał, że realizowane będą działania zmierzające między innymi do likwidowania niedostępności i poprawy edukacji.

cały artykuł
autor: js//now
źródło: https://tvn24.pl/