16 maja koniec ze stanem epidemii w Polsce. Niedzielski: Powoli epidemia zdąża ku endemii

16 maja koniec ze stanem epidemii w Polsce. Niedzielski: Powoli epidemia zdąża ku endemii

16 maja stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego – poinformował w piątek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ostatnie dane podane przez Ministerstwo Zdrowia 6 maja mówią o 611 nowych zakażeniach koronawirusem,

– Po stronie nowych zachorowań, to dzisiejsza liczba odzwierciedla średnią liczbę w ciągu ostatnich dwóch tygodni – mówił w piątek na konferencji prasowej Niedzielski. – Mimo wolnych dni, to patrząc na liczbę zakażeń to jest ich mniej niż 1000. Takie same zjawisko widzimy w szpitalnictwie. Lekarze cały czas informują, że nie są to już tak ciężkie przypadki. Pacjenci są przyjmowani w lepszym stanie, z mniejszą zajętością płuc. Hospitalizacje są znacznie krótsze. Sytuacja rozwija się zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Dodał, że WHO nie ocenia żadnej z obecnie obserwowanych mutacji jako alertowej.

– Cały czas analizujemy także, co będzie działo się w przyszłości. Wszystkie ośrodki modelujące wskazują, że w perspektywie najbliższych miesięcy to trendy będą kontynuowane – kontynuował minister. – Powoli epidemia zdąża ku endemii. Epidemia to ta sytuacja, w której mamy dynamiczny przyrost infekcji, a endemia to sytuacja w której wirus jest cały czas w naszym otoczeniu, ale ze względu na szczepienia i przechorowania to nie stanowi ona zagrożenia dla życia społeczno-gospodarczego, ale cały czas funkcjonuje w naszym otoczeniu i trzeba ją monitorować.

Niedzielski ogłosił, że od 16 maja stan epidemii zostanie przekształcony w stan zagrożenia epidemicznego.

– Stan zagrożenia epidemicznego pomaga utrzymać gotować legislacyjną, ale wysyłamy sygnał, że nasza ocena ryzyka jest zdecydowanie lepsza – mówił. – Będziemy uczulali, że to jest takie symboliczne pomarańczowe światło, które może oznaczać odwrócenie tendencji. Testem będzie wrzesień – powrót do szkól i pracy. Do tego momentu będziemy ten stan utrzymywać.

 

cały artykuł
źródło: https://serwisy.gazetaprawna.pl/