Agata Kornhauser-Duda została po raz drugi pierwszą damą

Agata Kornhauser-Duda została po raz drugi pierwszą damą

Agata Kornhauser-Duda została po raz drugi pierwszą damą. Od 26 lat jest żoną Andrzeja Dudy; z wykształcenia germanistką. Od pięciu lat angażuje się w działalność społeczną i charytatywną; towarzyszy prezydentowi w spotkaniach z dyplomatami.

W Sejmie Andrzej Duda złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i tym samym objął urząd prezydenta na drugą kadencję. W uroczystości wzięła…

Agata Kornhauser-Duda urodziła się w 2 kwietnia 1972 r. w Krakowie. Od 26 lat jest żoną Andrzeja Dudy, z którym ma córkę Kingę. W 1991 r. została absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie. Jest z wykształcenia germanistką; do 2015 r. uczyła języka niemieckiego w renomowanym II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie.

Pierwsza dama poznała swojego przyszłego męża w trzeciej klasie liceum na imprezie urodzinowej kolegi – parą są od 1990 r. Ślub wzięli podczas studiów, w grudniu 1994 r. Rok później na świat przyszła ich córka Kinga, dziś studentka prawa na UJ.

Andrzej Duda wszedł do świata polityki w 2005 r., kiedy rozpoczął współpracę z klubem parlamentarnym PiS. Rok później został wiceministrem sprawiedliwości w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.

Pierwsza dama towarzyszyła mężowi w kampanii prezydenckiej w 2020 r. Była obecna m.in. podczas spotkania prezydenta Dudy z mieszkańcami Rzeszowa. Apelowała o to, „żebyśmy wreszcie zaczęli traktować się z szacunkiem”. Jej zdaniem „szacunek jest najważniejszy”.

– Każdy z nas ma jakieś poglądy, są to różne poglądy, ale czy nie możemy różnić się pięknie? Możemy otaczać się serdecznością i życzliwością. Świat jest piękny i to widać po państwa uśmiechniętych twarzach, traktujemy się z szacunkiem – mówiła Kornhauser-Duda do mieszkańców Rzeszowa.

„Czy prezydent był na zaprzysiężeniu mnie jako Marszałka Senatu? Bo nie przypominam sobie” – napisano na fejkowym koncie Tomasza Grodzkiego na…

Po zwycięstwie Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich w 2015 r. została pierwszą damą. Jak informuje KPRP, Kornhauser-Duda w ciągu pięciu lat działalności w roli Pierwszej Damy wzięła udział w 1449 aktywnościach oraz spotkała się z ponad 50 tys. osób.

Jak dodano, Agata Kornhasuser-Duda inicjowała w wydarzenia w Pałacu Prezydenckim, z których 333 odbyło się z udziałem żony prezydenta, a 143 z udziałem pary prezydenckiej.

Jednym z najważniejszych obszarów działalności Kornhauser-Dudy był udział w wydarzeniach o charakterze społeczno-charytatywnym.

„Przez całą kadencję Andrzeja Dudy ważnym elementem pracy Pierwszej Damy było jej zaangażowanie w działalność dobroczynną. Pierwsza Dama często uczestniczyła w akcjach charytatywnych, a wiele wydarzeń wsparła swoim patronatem. Spotykała się także z wolontariuszami, zarówno największych przedsięwzięć w Polsce, jak i lokalnych inicjatyw na rzecz potrzebujących” – informuje kancelaria prezydenta.

#wieszwiecejPolub nas

Pierwsza Dama wspierała m.in. akcje „Choinki Jedynki”, WOŚP i 23. Świąteczną Zbiórkę Żywności, w której inauguracji wzięła udział para prezydencka. Jak podkreśla kancelaria, „przez pięć lat Agata Kornhauser-Duda wspierała Stowarzyszenie Małżonków Szefów Misji Dyplomatycznych organizujące w centrum Warszawy Międzynarodowy Kiermasz Dobroczynny”.

 

Na Zamku Królewskim w Warszawie Andrzej Duda odebrał uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze na prezydenta RP. Prezydent pogratulował…

Para prezydencka wspierała także akcję Caritas Polska „Tornister Pełen Uśmiechów” i akcję #sprzątaMY, apelując o sprzątanie lasów i zabieranie z nich śmieci.

Natomiast po wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce Kornhauser-Duda angażowała się w tym czasie w działania pomocowe i zachęcała do tego innych. Dzieciom proponowała m.in. wysyłanie wielkanocnych życzeń do osób opuszczonych, chorych, niepełnosprawnych, potrzebujących wsparcia.

Jak zaznacza Kancelaria Prezydenta, pierwsza dama w piątym roku pełnienia swojej roli wiele uwagi poświęciła osobom w kryzysie bezdomności, pacjentom szpitali i hospicjów. Odwiedziła m.in. Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny w Otwocku, hospicjum na Litwie prowadzone jest przez polską zakonnicę, siostrę Michaelę Rak.

Od początku prezydentury męża Agata Kornhauser-Duda wspiera środowisko amazonek i jako Ambasadorka Walki z Rakiem Piersi w Polsce często spotyka się z amazonkami, działając na rzecz edukacji zdrowotnej i promocji badań okresowych. Pierwsza Dama zachęcała Polki do korzystania z bezpłatnych badań.

Sporo uwagi podczas ostatnich pięciu lat, Kornhauser-Duda poświęciła osobom niepełnosprawnym.

„Małżonka prezydenta przez całą kadencję angażowała się we wsparcie osób niepełnosprawnych, potrzebujących, wymagających szczególnej opieki i uwagi. Odwiedzała specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze i opiekuńcze oraz warsztaty terapii zajęciowej w całej Polsce, zapraszała podopiecznych placówek do Pałacu Prezydenckiego, uczestniczyła w wielu warsztatach i lekcjach, a osiągnięcia pedagogów i ich wychowanków prezentowała zagranicznym gościom odwiedzającym nasz kraj” – zaznacza kancelaria.

„Chcemy rozliczać PiS, że przejmuje sądy? A sami dziś mamy wydawać wyroki za sędziów? Ochłońmy!” – takimi słowami senator KO Jacek Bury skrytykował…

Pierwsza dama odwiedziła m.in. Zespół Szkół Specjalnych w Sokołowie Podlaskim, Dom dla Niepełnosprawnych w Piekoszowie i wspierała inicjatywę przełamującą bariery dotyczące możliwości zawodowych niepełnosprawnych, sprzyjającą aktywizacji oraz zwiększającą szanse na samodzielne życie i spełnianie ambicji tych osób. „Pod jej patronatem również w 2019 r. odbył się konkurs Lodołamacze, a laureaci i organizatorzy XIV edycji wydarzenia spotkali się z Agatą Kornhauser-Dudą w Pałacu Prezydenckim” – informuje kancelaria.

Jak podkreśla kancelaria, pierwsza dama przyjęła w Pałacu Prezydenckim wielu gości i zajmowała się promocją czytelnictwa w Polsce, m.in. poprzez akcję Narodowe Czytanie. Ważnym punktem działalności Kornhauser-Dudy były także spotkania z kołami gospodyń wiejskich, seniorami, dziećmi i młodzieżą.

Agata Kornhauser-Duda towarzyszyła mężowi w wielu spotkaniach z żołnierzami w polskich kontyngentach za granicą i jednostkach wojskowych w kraju, rozmawiała z kobietami pełniącymi służbę w Wojsku Polskim, Policji i innych formacjach i służbach mundurowych.

Pierwsza dama reprezentowała Polskę podczas indywidualnych wizyt zagranicznych, towarzyszyła Prezydentowi RP i realizowała odrębne spotkania. W kraju przyjmowała współmałżonków głów innych państw, panie ambasador i małżonki szefów misji dyplomatycznych w Polsce, uczestniczyła w oficjalnych ceremoniach i wydarzeniach. Była obecna m.in. podczas wizyty prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych na Litwie.

 

autor: DMIR, MNIE
źródło: https://www.tvp.infoFacebook
LinkedIn
Skip to content