Bydgoszcz: „Sięgnij po sukces”. Bydgoski ZUS zachęca osoby niepełnosprawne do aktywności zawodowej

Bydgoszcz: „Sięgnij po sukces”. Bydgoski ZUS zachęca osoby niepełnosprawne do aktywności zawodowej

11 maja Bydgoski Oddział ZUS wspólnie z PFRON oraz zaprzyjaźnionymi instytucjami organizuje Dzień Osób z Niepełnosprawnością pod hasłem „Sięgnij po sukces”. Celem wydarzenia jest zachęcenie osób z niepełnosprawnością do aktywności zawodowej i społecznej, a także zachęcenie pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością.

Na Dzień Osób z Niepełnosprawnością zapraszamy 11 maja w godz. 10.00 – 14.00 do Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej przy Wyższej Szkole Gospodarki, ul. Królowej Jadwigi 14 w Bydgoszczy.

W tym dniu proponujemy ciekawe prelekcje, występy artystyczne oraz spotkania m.in:

  • ze specjalistami ZUS, od których dowiesz się, m.in. jak uzyskać rentę i jak ją zwiększyć, jakie inne świadczenia Ci się należą, będziesz mógł także założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych na www.zus.pl, by jak najwięcej spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych załatwiać przez internet,
  • z ekspertami z PFRON, którzy opowiedzą Ci o tym, jak zwiększać swoje szanse na rynku pracy, jak wyjechać na turnus rehabilitacyjny oraz jak ubiegać się o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej,
  • z pracownikami NFZ, od których uzyskasz informacje o wyjazdach na leczenie uzdrowiskowe, dopłatach do niezbędnego zaopatrzenia (np. sprzętu ortopedycznego czy środków higienicznych); będziesz mógł także założyć konto na stronie Zintegrowanego Informatora Pacjenta (zip.nfz.gov.pl)
  • z ekspertami z ITS, którzy opowiedzą, jakie są możliwości adaptacji pojazdów dla osób
  • z niepełnosprawnością i jak załatwić formalności, by zaadaptować pojazd,
  • z przedstawicielami lokalnych instytucji,
  • z osobami z niepełnosprawnością, które osiągnęły zawodowy sukces,
  • z reprezentantami fundacji, stowarzyszeń i federacji zrzeszających osoby takie jak Ty lub działające na Waszą rzecz, z pracodawcami, którzy już zatrudniają osoby z niepełnosprawnością lub chcą je zatrudnić.

PROGRAM Dnia Osób z Niepełnosprawnością

11 maja 2018 r. w godz. 10.00 – 14.00

„Sięgnij po sukces”

(miejsce organizacji: Akademicka Przestrzeń Kulturalna przy Wyższej Szkole Gospodarki

w Bydgoszczy, ul. Królowej Jadwigi 14)

10.00 – 10.15 Powitanie gości przez Dyrektora Bydgoskiego Oddziału ZUS, prezentacja stanowisk informacyjnych: Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych, Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, Powiatowego Urzędu Pracy, Fundacji Aktywacja, Poczty Polskiej, bydgoskiego Oddziału Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, Biura ds. Osób Niepełnosprawnych działającego przy Wyższej Szkole Gospodarki, Zarządu Okręgowego w Bydgoszczy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, szkoły jazdy z samochodem przystosowanym dla osób niepełnosprawnych, firmy zajmującej się przystosowaniem samochodów dla osób niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

10.15 – 10.40 Występ artystyczny młodzieży z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy.

10.40 – 11.10 Wykład przedstawiciela Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

11.10 – 11.20 Wykład przedstawiciela Fundacji Aktywacja.

11.20 – 11.30 Wykład przedstawiciela Biura ds. Osób Niepełnosprawnych działającego

przy WSG.

11.30 – 12.00 Przerwa kawowa.

12.00 – 13.00 Prezentacja osób niepełnosprawnych, które osiągnęły sukces Karolina Rzepa – Wychowanka Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a, wielokrotna mistrzyni Polski i reprezentantka Polski w mistrzostwach Europy i Świata w kręglach klasycznych i bowlingu, a obecnie trenująca jazdę na rowerze w tandemie – z przewodnikiem i przygotowująca się do paraolimpiady w Tokio, Karolina Kucharuk – uczestniczka kursów zawodowych organizowanych przez Fundację Aktywacja, która na bazie zdobytych umiejętności podjęła współpracę z ogólnopolską firmą będącą znanym na rynku wydawcą prasy i liderem w dziedzinie mediów, aktualnie specjalizująca się w zakresie reklamy i mediów w Internecie.

13.00 – 13.30 Prezentacja firmy przystosowującej samochody dla osób niepełnosprawnych z prezentacją auta dostosowanego na potrzeby osób niepełnosprawnych.

13.30 – 14.00 Wykład Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Autor: KB

Źródło: bydgoszcz.com