Co sądzisz o projekcie Ustawy o dostępności? Wyraź swoją opinię!

Co sądzisz o projekcie Ustawy o dostępności? Wyraź swoją opinię!

Do 21 stycznia można zgłaszać do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju uwagi dotyczące projektu Ustawy o dostępności. Dowiedz się, jakie są jego założenia.

– Takiej ustawy jeszcze nie mieliśmy. Po raz pierwszy tworzymy prawo, które kompleksowo reguluje dostępność – powiedział minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, którego ministerstwo przygotowało projekt ustawy.

Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  1. Sankcje za brak dostępności:
    • Instytucje publiczne obligatoryjnie będą musiały zapewnić dostępność klientom. Część z nich (np. urzędy gmin, urzędy marszałkowskie, ministerstwa) będzie musiała dodatkowo posiadać tzw. certyfikat dostępności – dokument świadczący o dostosowanym budynku zgodnie z ustawą. Brak certyfikatu jest równoznaczny z karą finansową, którą trzeba będzie wpłacić do PFRON. Podmioty prywatne także będą mogły uzyskać certyfikat.
    • Osoba z niepełnosprawnością, która doświadczy niedostępności budynku, miejsca lub usługi będzie mogła złożyć skargę na brak dostępności do PFRON. Ostatecznie PFRON będzie mógł wydać grzywnę za brak dostosowania, zgodnego z ustawą.
  2. Dostępność przekazów:
    • Jeśli organizator imprez kulturalnych, artystycznych i masowych na ich organizację korzysta ze środków publicznych – będzie musiał zapewnić dostępność tych wydarzeń osobom z niepełnosprawnością.
    • Napisy i audiodeskrypcja będą obowiązkowe w 95 proc. audycji telewizyjnych do 2028 roku.

 

Czytaj cały artykuł

Autor: Angela Greniuk

Źródło: niepelnosprawni.plFacebook
LinkedIn
Skip to content