06 wrz Czy trzeba zawiadamiać inspekcję pracy o zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej. W Dzienniku Gazecie Prawnej pisze Mateusz Brząkowski, doradca prawny POPON
Przedsiębiorca który nie legitymuje się statusem zakładu pracy chronionej, także może zatrudniać osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Jednakże musi pamiętać o przystosowaniu stanowiska pracy do ich potrzeb wynikających z niepełnosprawności (obowiązek ten nie dotyczy niepełnosprawnego, który zatrudniany jest w formie telepracy). Wynika to z art. 4 ust. 5 i 6 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (dalej: ustawa o rehabilitacji). Kontrolę w zakresie spełnienia tego warunku przeprowadza Państwowa Inspekcja Pracy (art 4 ust 6 ustawy o rehabilitacji).
Uchwalona 8 stycznia 2010 r. nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz.U. nr 40, poz. 223) zniosła obowiązek uzyskania przez pracodawcę z otwartego rynku zamierzającego przyjąć do pracy osobę zaliczoną do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności pozytywnej opinii inspektora pracy o przystosowaniu stanowiska pracy do potrzeb niepełnosprawnego pracownika. Z dniem 31 marca 2010 s r. (data wejścia w życie nowelizacji) przestał zatem ciążyć na pracodawcy ten obowiązek. Dlatego nie ma potrzeby, aby w przedstawionej sytuacji pracodawca informował Państwową Inspekcję Pracy o zatrudnieniu osoby niepełnosprawnej. Jednak musi on dostosować stanowisko pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
Podstawa prawna
Art. 2 pkt 8, art. 4 ust. 5 i 6 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tj. Dz.U. 2011 r. nr 127, poz. 721).