Dziennik Elbląski: Lodołamacze 2018. Lazarus, Elsin i Patrex wśród nagrodzonych

Dziennik Elbląski: Lodołamacze 2018. Lazarus, Elsin i Patrex wśród nagrodzonych

Elbląskie firmy i instytucje pożytku publicznego zostały nagrodzone laurem Lodołamacze 2018. To nagroda dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne i podejmujących różne inicjatywy społeczne.

Co wyróżnia Lodołamaczy? Doświadczenie, fachowość, tradycja, osiągnięty sukces, ale przede wszystkich wrażliwość społeczna, która przekłada się na odpowiedzialne zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

W tym roku ten laur zdobyły także elbląskie firmy i instytucje: Elbląska Spółdzielnia Niewidomych Elsin, Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Humanitarnej Lazarus oraz firma meblarska Patrex.

— Działamy w Elblągu od 18 lat, a od dziesięciu współpracujemy z PEFRON-em, z którym realizujemy projekty. Dzięki temu dotychczas około 2 tysiące osób zostało objętych pomocą, w tym rehabilitacją. — mówi Izabela Babraj, prezes Lazarusa, laureata pierwszego miejsca w kategorii „Instytucja”. — Jesteśmy organizacją pożytku publicznego i utrzymujemy się z pieniędzy pochodzących z 1 procenta, dotacji z samorządu miasta i wsparcia naszych sponsorów. Dzięki temu możemy opiekować się potrzebującymi w domu chorego: 97 opiekunek codziennie staje przy łóżkach osób potrzebujących. Mamy także dom dziennego pobytu.

Lazarus tworzy i realizuje także projekty społeczne, w tym roku w czerwcu zorganizowano m.in. projekt Lato z kulturą.

— A przed nami projekt Polska niepodległa z koncertami muzycznymi we wrześniu i w październiku — dodaje kierownik Lazarusa Paweł Gołębiewski.

Nagrodę w kategorii „Otwarty rynek” otrzymała firma Patrex. To tutaj na stanowiskach manualnych praktycznej nauki zawodu mogą się uczyć osoby chore i niepełnosprawne. — Cieszymy się, że możemy pomóc i będziemy starać się zatrudniać coraz więcej takich osób — mówi Anna Sowa z firmy Patrex.

Laur Lodołamacza w kategorii „Zakład pracy chronionej” odebrała zaś spółdzielnia ELSIN. Na elbląskim rynku istnieje od 1954 roku i zatrudnia osoby niepełnosprawne, w tym przede wszystkim niedowidzące i niewidome. ELSIN jest znanym producentem szerokiego asortymentu szczotek gospodarczych i przemysłowych, dostawcą sprzętu czyszczącego np. mopy, wiadra, chemia sanitarna itp.

Świadczy również prace kooperacyjne.

— Dzisiaj pracują u nas 54 osoby, choć były lata, że dawaliśmy zatrudnienie nawet 500 osobom. Mimo trudności pracujemy jednak dalej, rozwijamy się. Niedawno podpisaliśmy umowę na świadczenie usług dla firmy ze Szwecji, dodatkowych 16 osób znalazło też pracę — mówi prezes ELSIN-u Ryszard Waranków,.

— Cieszy, że wśród Lodołamaczy znalazły się nie tylko elbląskie instytucje ale także firmy prywatne. Życzę, by z roku na rok coraz więcej naszych elbląskich firm było wyróżnianych takimi laurami — podsumowuje prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

Autor: as

Źródło: Dziennik Elbląski