Dziennik Zachodni: W Katowicach po raz jedenasty przyznano „Lodołamacze”

Dziennik Zachodni: W Katowicach po raz jedenasty przyznano „Lodołamacze”

Współczynnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych w Polsce wynosi zaledwie 26,2 proc. W innych krajach Unii Europejskiej to średnio od 40 do 50 procent.

W Polsce wskaźnik zatrudnienia to tylko 22 procent, a stopa bezrobocia osób niepełnosprawnych sięga 16 procent. W województwie śląskim jest około 78 tysięcy osób niepełnosprawnych.

W środę podczas Śląskiej Regionalnej Gali XI edycji konkursu Lodołamacze nagrodzono pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne, a te zgodnie twierdzą, że nie chcą niczego za darmo, bo mogą zapracować na siebie.

– W ubiegłym roku przy okazji 10-lecia konkursu zastanawialiśmy się, czy jest on jeszcze potrzebny i okazuje się, że jest – mówi Monika Bugajewska-Tykarska, prezes zarządu Fundacji Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych. – Gdy zaczynaliśmy, słowo „lodołamacz” było kluczowe, bo to przełamywanie lodów było bardzo trudne. Wszyscy ci, których nagrodziliśmy przez jedenaście lat, to wzorce do naśladowania – dodaje.

Lodołamacze to ludzie, firmy i instytucje, które angażują się w rozwiązywanie problemów osób niepełnosprawnych. Tworząc coraz lepsze warunki pracy i prowadząc dojrzałą politykę personalną, stają się symbolem etyki w biznesie i otwarcia na potrzeby osób niepełnosprawnych.

Istotą konkursu Lodołamacze jest przede wszystkim przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych, integracja osób niepełnosprawnych i stworzenie im szansy na pełne uczestnictwo w życiu społecznym. To – jak podkreślają sami niepełnosprawni działający na rzecz innych, im podobnych – jest najważniejsze.

– Nasza fundacja zajmuje się ogólnie aktywizacją osób niepełnosprawnych w różnych jej aspektach, od sportu zaczynając poprzez aktywizację zawodową. To, co wydaje się kluczowe dla osób niepełnosprawnych, to to, żeby mieć dostęp do rehabilitacji i leczenia. Fundacja ma trzech pracowników niepełnosprawnych, w tym jedną osobę z tak zwanym schorzeniem specjalnym, która szukała pracy od wielu lat i dopiero u nas ją znalazła – mówi Agata Kopeć-Romik, prezes Fundacji Tacy Sami, która sama jest osobą niepełnosprawną. – Ta osoba dopiero teraz czuje, że jest potrzebna i robi coś dla innych. To jest dla niej najważniejsze w życiu. Mamy kolegę, który z nami pracuje i jest chory na zespół Tourette’a, a w chwilach wolnych uprawiadownhill. Zespół Tourette’a to ciężkie schorzenie i tylko w ten sposób ten chłopak znajduje ukojenie dla swojej choroby i swoich ograniczeń. Wychodzenie osób niepełnosprawnych do innych ludzi jest ciężkie, ponieważ my sami zamykamy się w tym, jak postrzegają nas inni ludzi. Nie pomagają nam komentarze „ale się napiła” albo „ten facet jest nienormalny”. My naprawdę jesteśmy ludźmi wykształconymi, mającymi swoje aspiracje i po prostu trzeba dać nam inne szanse do ich realizacji. Tylko tyle – dodaje.

I jak pokazuje Hanna Pasterny, tegoroczna laureatka Lodołamacza Specjalnego, słowo „niemożliwe” nie istnieje. Jest osobą niewidomą, ale napisała trzy książki, świetnie zna język francuski i angielski. Hanna nie widzi od urodzenia i choć nie było jej łatwo, ambicja zwyciężyła.

Ambasador konkursu, Józef Skrzek, również współpracuje z osobami niepełnosprawnymi. – Bycie ambasadorem tego konkursu to olbrzymi zaszczyt. Nie rozgraniczam osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Mam partnerów, z którymi współpracuję i nie zauważam na co dzień, czy poruszają się tak czy inaczej. Należy im się wielki szacunek i podziw. Trzeba im dać robotę i możliwości – mówi Józef Skrzek.

Podczas gali wręczenia nagród uśmiech na twarzy uczestników wywołał Jacek Noch, który choruje na stwardnienie rozsiane i to właśnie jego choroba stała się pretekstem do genialnych, autoironicznych stand-upów.

Oto laureaci:

Kategoria – zakład pracy chronionej: I miejsce i statuetkę Lodołamacza otrzymał Zakład Aktywności Zawodowej Zakład Produkcyjno-Usługowy „Wspólna Pasja” z Żor. II miejsce zajął Zakład Aktywności Zawodowej Zakład Usług Prawniczych z Wodzisławia Śląskiego, a III miejsce Mega Servis Plus Sp. z o.o. z Katowic.

Kategoria – otwarty rynek: I miejsce i statuetkę otrzymał Limathernm Components Sp. z o.o. z Chorzowa. II miejsce Serwis Przyczep „Wiola” Sławomir Grabowski z Knurowa. III miejsce Lavoro Sp. z o.o. z Częstochowy.

Kategoria – instytucja: I miejsce Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach. II miejsce Polski Związek Niewidomych Okręg Śląski z Chorzowa. III miejsce Fundacja Tacy Sami z Gliwic.

Superlodołamaczem został Magazyn Informacyjny Osób Niepełnosprawnych „Nasze sprawy”.

Lodołamaczem specjalnym została Hanna Pasterny. Wyróżniono także Marcina Mikulskiego.

Zobacz zdjęcia

Autor: Katarzyna Kapusta

Źródło: www.dziennikzachodni.plFacebook
LinkedIn
Skip to content