echodnia.eu: Trójka laureatów z Kielc w konkursie Lodołamacze 2022. Dworzec autobusowy i Zakłady Aktywności Zawodowej. Zobacz zdjęcia

echodnia.eu: Trójka laureatów z Kielc w konkursie Lodołamacze 2022. Dworzec autobusowy i Zakłady Aktywności Zawodowej. Zobacz zdjęcia

W Katowicach odbyła się regionalna gala Konkursu “Lodołamacze 2022”, honorująca firmy i instytucje z województw świętokrzyskiego, łódzkiego, śląskiego i mazowieckiego, które wspierają aktywizację zawodową osób niepełnosprawnych i eliminację barier społecznych.

Tytułem „Lodołamacza” co roku wyróżniane są instytucje, firmy i osoby, które jako cel działalności stawiają sobie eliminowanie barier społecznych, z jakimi na co dzień spotykają się osoby z niepełnosprawnościami. Forma konkursu ma za zadanie uhonorować i docenić instytucje i pracodawców zatrudniających osoby z niepełnosprawnościami, ale też oferujących zatrudnienie chronione, wspierających otwarty rynek pracy, ułatwiających rehabilitację społeczno-zawodową osób niepełnosprawnych, ułatwiającym im dostępność do szeregu usług.

Konkurs „Lodołamacze 2022” objął patronatem honorowym marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

W gali, odbywającej się w sali koncertowej Radia Katowice, wzięła udział wicemarszałek województwa Renata Janik. – Takie postawy i działania, które podejmują laureaci nagród “Lodołamacze”, wspierając aktywizację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, ich samorealizację i spełnienie planów i ambicji, godne są docenienia i pochwały – podkreśliła wicemarszałek Renata Janik.
Konkurs składa się z dwóch etapów – regionalnego oraz centralnego. Kapituła Konkursu wyłoniła zwycięzców etapu regionalnego. Wśród laureatów znalazła się trójka z województwa świętokrzyskiego :

W kategorii rehabilitacja społeczno-zawodowa:

Zakład Aktywności Zawodowej, którego organizatorem jest Caritas Diecezji Kieleckiej. Zatrudnia obecnie 52 osoby niepełnosprawne, zaliczone do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności,
Zakład Aktywności Zawodowej, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Nadzieja Rodzinie w Kielcach. Zakład Aktywności Zawodowej zatrudnia 53 osoby niepełnosprawne, zaliczone do znacznego i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, zapewniając jednocześnie atrakcyjne formy zajęć z zakresu rehabilitacji społecznej.
Zakłady Aktywności Zawodowej zostały nagrodzone za prowadzenie szerokiego wachlarza atrakcyjnych zajęć z zakresu rehabilitacji społeczno-zawodowej dla osób z niepełnosprawnościami.

W kategorii przyjazna przestrzeń:
Dworzec Autobusowy w Kielcach – na dworcu zastosowano szereg rozwiązań i udogodnień dla osób niepełnosprawnych w tym osób niewidomych i słabowidzących, między innymi oznakowania i mapy dworca w alfabecie Braille`a czy „Mediatekę Poczytalnię Na dVoRcu”, przystosowaną do potrzeb osób ze spektrum autyzmu i zaburzeniami komunikacyjnymi.

Laureatów ogólnopolskiego etapu Konkursu “Lodołamacze 2022” poznamy 6 października podczas gali, zorganizowanej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Zobaczcie galerię zdjęć z uroczystości

 

opracowanie: Marcelina Różycka
źródło: https://echodnia.eu/Facebook
LinkedIn
Skip to content