Fakty, mity i stereotypy, czyli 5 rzeczy, których nie wiesz o osobach z niepełnosprawnościami

Fakty, mity i stereotypy, czyli 5 rzeczy, których nie wiesz o osobach z niepełnosprawnościami

Czy każdą niepełnosprawność widać na pierwszy rzut oka? Czy osoby niesłyszące chodzą na koncerty, a niewidome do kina? Jak rozmawiać z g/Głuchymi*? Może się wydawać, że osoby z niepełnosprawnościami są wykluczone z życia społecznego i kulturalnego, nie mogą załatwić spraw w urzędach i nie potrafią używać komputerów i telefonów. Nic bardziej mylnego!

Przez takie stereotypy zdarza się, że gdy spotykamy osobę z niepełnosprawnością, nie wiemy jak się w stosunku do niej zachować, dlatego należy pogłębiać swoją wiedzę w tym temacie, by nie popełnić gafy.

W Polsce żyje kilka milionów osób z niepełnosprawnościami, w tym około 2 miliony osób niewidomych i niedowidzących oraz około pół miliona osób niesłyszących[1]otwiera się w nowej karcie. Na co dzień spotykają się z wieloma barierami architektonicznymi, komunikacyjnymi i cyfrowymi. Duża część społeczeństwa nie zdaje sobie jednak sprawy, jak ważną rolę odgrywają wszelkie udogodnienia, ułatwiające życie osobom z różnymi potrzebami. Marta Piwowarska, koordynatorka ds. dostępności i edukatorka w Fundacji Kultury bez Barier przygotowała 5 faktów i mitów, o których warto wiedzieć, by poznać trochę bliżej świat osób z niepełnosprawnościami.

 

cały artykuł
autor: Marta Piwowarska
źródło: https://publicystyka.ngo.pl/