Forum „Aktywizacja Zawodowa Osób z Niepełnosprawnościami”

Forum „Aktywizacja Zawodowa Osób z Niepełnosprawnościami”

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz zaprasza na forum „Aktywizacja Zawodowa Osób z Niepełnosprawnościami” pod patronatem honorowym Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dziś w  Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa, promująca to wydarzenie, które zaplanowano na 17 stycznia o godz. 11:00, w sali koncertowej im. Ireny Dubiskiej w Inowrocławiu (ul. Jana Kilińskiego 16). Ma być to przestrzeń promująca aktywność osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym oraz zawodowym.

Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, podczas dzisiejszej konferencji, zaznaczył wielką potrzebę zorganizowania spotkania między osobami z niepełnosprawnościami i pracodawcami:

W Polsce mamy w tej chwili 18% osób niepełnosprawnych, które podejmują zatrudnienie, a w Unii Europejskiej ta średnia jest powyżej 40% – więc mamy dużo do nadrobienia. Podczas rozmów z przedsiębiorcami, to przedsiębiorcy twierdzą, że osoby niepełnosprawne nie chcą podejmować pracy, natomiast osoby niepełnosprawne twierdzą, że przedsiębiorcy nie stwarzają odpowiednich warunków. Trzeba więc znaleźć tutaj wspólny mianownik i po to organizujemy to forum

– mówił.

Jednym z punktów programu jest panel dyskusyjny z udziałem pracodawców z województwa kujawsko-pomorskiego i ekspertów. Udział zapowiedział m. in. Paweł Wdówik, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Będzie to znakomita okazja do tego, żeby porozmawiać o faktycznie występujących trudnościach, rozwiać wszelkie wątpliwości, a także, mam nadzieję, że będzie to też przestrzeń do zaprezentowania nowych, programowych rozwiązań

– zapowiedział Paweł Bednarski, Pełnomocnik Wojewody Kujawsko-Pomorskiego do spraw Osób Niepełnosprawnych.

Pełne wsparcie dla inicjatywy wyraziła Aleksandra Gierej, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który jest współorganizatorem forum.

Misją funduszu jest tworzenie warunków do pełnego uczestnictwa osób z niepełnosprawnościami w życiu społecznym i zawodowym. Każda taka okoliczność dla nas jest bardzo korzystna.  Chcemy upowszechniać model zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, promować dobre praktyki i współpracować z pracodawcami.

Wielkie nadzieje z panelem dyskusyjnym wiąże także Magdalena Słonecka-Kuich, Dyrektor Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych:

Mam nadzieję, że właśnie dzięki temu panelowi dyskusyjnemu przekonamy jeszcze tych nieprzekonanych, że warto zatrudniać osoby niepełnosprawne. 

Na konferencji prasowej nie zabrakło Magdaleny i Marty Wróbel, które pełnią rolę ambasadorek projektu. Obie wyraziły wielką nadzieję na poprawę sytuacji osób z niepełnosprawnościami na rynku pracy.

Mam nadzieję, że to forum  przyniesie dużo dobrych praktyk, które będą wykorzystywane i na konferencji ja razem z Martą chcemy też opowiedzieć o naszej oddolnej akcji „Moc słabości”, gdzie również mówimy przedsiębiorcom, czy też prywatnym osobom, że warto pochylać się nad osobami z niepełnosprawnościami

– mówiła Magdalena Wróbel.

Marta Wróbel zwróciła także uwagę na problemy z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami, które zamieszkują mniejsze miejscowości:

Przychodząc z tym pomysłem, chciałyśmy pokazać, że nie tylko duże miasta potrzebują takich spotkań i rozmów, ale że w mniejszych miejscowościach i wsiach też są osoby z niepełnosprawnościami.

Spotkanie adresowane jest do  pracodawców z regionu, osób z niepełnosprawnościami, oraz instytucji publicznych i organizacji realizujących zadania na rzecz integracji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami.

Wśród najważniejszych tematów zaplanowano m. in.: „Aktywność zawodowa osób niepełnosprawnych w województwie kujawsko-pomorskim według kryterium prawnego”, „Rola i znaczenie doradztwa zawodowego w procesie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych”, „Model Kompleksowej Rehabilitacji jako szansa powrotu do pracy po chorobie lub wypadku”, „Działania PFRON w kierunku włączenia społecznego i zawodowego osób z niepełnosprawnościami – programy z pakietu S-A-M!”, „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami w ramach działań specjalistów ds. zarządzania rehabilitacją”.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP3 Bydgoszcz, Polskie Radio Pomorza i Kujaw, Gazeta Pomorska, portal Ino-online.pl, portal mojakruszwica.pl.

grafika



Facebook
LinkedIn
Skip to content