Gazeta Krakowska: Lodołamacze od 13 lat zmieniają rynek pracy

Gazeta Krakowska: Lodołamacze od 13 lat zmieniają rynek pracy

Do 31 lipca można zgłaszać firmy, instytucje i osoby, które dowiodły, że są nieobojętne na potrzeby niepełnosprawnych. W tegorocznej edycji konkursu „Lodołamacze” po raz pierwszy nagrodzeni zostaną także pracodawcy inwestujący w profilaktykę medyczną zdrowych pracowników.

zdjęcie ilustracyjne ©Andrzej Banaś

Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, już po raz 13. organizuje prestiżowy konkurs, który wyłania pracodawców i instytucje wrażliwe społecznie. Możliwości wykazania się jest sporo, bo przewidziano aż sześć kategorii i dwie nagrody specjalne.

W konkursie wystartowało dotąd 4100 firm, a 590 z nich nagrodzono. W minionym roku małopolskimi laureatami zostało Krakowskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii, Spółdzielnia „Równość” z Krakowa, a także Kopalnia Soli Trasa Turystyczna w Wieliczce. Angelika Chrapkiewicz-Gądek została wyróżniona w kategorii Lodołamacz Specjalny.

– Wielicka kopalnia jest jedynym obiektem w Polsce, który na tak wysokim poziomie przystosował swoją przestrzeń do potrzeb wszystkich grup niepełno-sprawnych – mówi Marta Mordarska, dyrektorka Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Krakowie.

Statuetka „Lodołamacza” – choć jest to wyróżnienie czysto honorowe, niezwiązane z żadną gratyfikacją finansową- ma już utrwaloną markę. -Nasi laureaci ubiegając się o zlecenia czy dotacje informację o tym, że są właścicielami statuetki prawie zawsze umieszczają na pierwszym miejscu – podkreśla Jan Zając, prezes POPON.

Dodaje, że przez 13 lat konkursowe kryteria oceny firm znacznie się zmieniły. – W pierwszych latach jury punktowało sam fakt zatrudniania niepełnosprawnych, dziś to już za mało. Stanowiska pracy dla tej grupy pracowników są coraz nowocześniejsze, pracodawcy coraz lepiej dbają o ich rehabilitację itp. Ewolucja naszych kryteriów pokazuje dobitnie, jaką drogę przeszedł nasz kraj w zakresie podejścia do niepełnosprawności – konkluduje prezes.

Uroczysta gala „Lodołamaczy” odbędzie się 29 września na Zamku Królewskim w Warszawie.

Źródło: .gazetakrakowska.plFacebook
LinkedIn
Skip to content