14 wrz Gazeta Pomorska: Lodołamacz Specjalny dla inowrocławianki Wiesławy Paszkiewicz
Inowrocławianka Wiesława Paszkiewicz została wyróżniona „Lodołamaczem Specjalnym”. Doceniono jej działalność na rzecz osób ubogich, bezdomnych i niepełnosprawnych.
W hotelu „Pod Orłem” w Bydgoszczy wyróżniono regionalnych „Lodołamaczy”, czyli pracodawców, którzy przełamują stereotypy związane z zatrudnianiem niepełnosprawnych. Laureaci to firmy, instytucje i organizacje przełamujące stereotypy i uprzedzenia związane z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. To pracodawcy, którzy integrują osoby niepełnosprawne i stwarzają im szansę na pełne uczestnictwo w życiu społecznym.
W sukurs bezdomnym
„Lodołamaczem Specjalnym” nagrodzona została Wiesława Paszkiewicz, która od 2007 r. jest prezesem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta w Inowrocławiu. Do nagrody zgłosił ją prezydent Ryszard Brejza. Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta prowadzi schronisko dla 40 bezdomnych mężczyzn i magazyn żywności pod nazwą „bank żywności”, skąd co miesiąc wydawane są paczki żywnościowe dla osób potrzebujących, pozostających bez pracy, chorych, niepełnosprawnych, rodzin wielodzietnych. Pomoc uzyskuje blisko 1000 osób miesięcznie. Prowadzona przez Koło Inowrocławskie kuchnia schroniska wydaje całodzienny posiłek dla 80 osób, w tym osób i rodzin kierowanych tam przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.
Mieszkania treningowe
– Z inicjatywy Wiesławy Paszkiewicz utworzono w Inowrocławiu mieszkania treningowe dla bezdomnych mężczyzn. Pierwsze, przy ul. Toruńskiej, przeznaczone jest dla 6 osób, które same prowadzą gospodarstwo domowe, ponosząc koszty utrzymania. Jest to miejsce przejściowe przygotowujące do usamodzielnienia się, pozwalające sprawdzić czy osoba bezdomna rokuje nadzieje na przydział mieszkania socjalnego i wyjścia z bezdomności – informuje Jarosław Hejenkowski z ratusza.
Ogrzewalnia w schronisku
Aktywna postawa Wiesławy Paszkiewicz i podjęta współpraca z władzami miasta przyczyniły się do uruchomienia w listopadzie 2011 r. ogrzewalni na terenie schroniska. To miejsce, gdzie w okresie jesienno-zimowym osoby bez dachu nad głową mogą uzyskać schronienie. Bezdomni mogą się tam schronić i ogrzać, wypić ciepły napój. Od listopada do kwietnia średnio przebywa w nim do 1000 osób. Znajdują tam również schronienie przed chłodem i zamarznięciem także bezdomni, którzy są pod wpływem alkoholu i nie kwalifikują się do noclegu w schronisku. W. Paszkiewicz jest zaangażowana w wielorakie działania, wpisujące się w misję zapoczątkowaną przez św. Brata Alberta – niesienie pomocy potrzebującym, udział w akcjach ogólnopolskich na rzecz bezdomnych (np.talerz miłosierdzia), wystawy fotografii bezdomnych, wystawy rzeźb, udział w debatach związanych z bezdomnością oraz wykluczeniem społecznym, promowanie wolontariatu itp.
Źródło:http://www.pomorska.pl/