19 wrz Gazeta Pomorska: Lodołamacze 2017. Oto nasi laureaci
Znamy laureatów etapu regionalnego konkursu „Lodołamacze 2017″ wśród nich zostały wyróżnione firmy i instytucje m.in. z woj. kujawsko-pomorskiego.
Oto nagrodzeni z terenu ukazywania się „Gazety Pomorskiej”.
Kategoria Zatrudnienie Chronione
II miejsce i srebrny medal – Erplast z Bydgoszczy
Firma zajmuje się produkcją i instalacją znaków drogowych i tablic. Dynamicznie rozwija produkcję podświetlanych i aktywnych znaków drogowych w technologii LED. Jako pierwszy w Polsce Erplast wprowadził do oferty znaki drogowe i tablice wykonane z paneli w budowie warstwowej. Zakład działa od 1999 r. Zatrudnia ok. 100 pracowników z czego ponad 50 proc. to osoby niepełnosprawne, w tym 12 osób ze schorzeniami specjalnymi. Firma stale rozbudowuje Park maszynowy dostosowując stanowiska do psychofizycznych możliwości pracowników niepełnosprawnych. Pracodawca dofinansowuje wyjazdy urlopowe pracowników, zakupy indywidualnego sprzętu rehabilitacyjnego, lekarstw itp.
III miejsce i brązowy medal – Zakład Produkcji Materiałów Budowlanych inż. Kazimierz Ginter z Chojnice
Firma zajmuje się produkcją wyrobów betonowych takich jak kostka brukowa, kręgi betonowe, płyty, rury betonowe, ogrodzenia i palisady, a także bloczki i pustaki. Zakład działa od 1999 r. Zatrudnia ok. 180 pracowników z czego ponad 50 proc. to osoby niepełnosprawne, w tym 61 osób ze schorzeniami specjalnymi. W ubiegłym roku firma utworzyła 1 nowe miejsce pracy dla osoby niepełnosprawnej. Właściciel firmy prowadzi szeroką działalność charytatywną wspierając różnego rodzaju stowarzyszenia i instytucje w tym min fundację „zdążyć z pomocą”, Stowarzyszenie SOS wioski dziecięce, fundację Nasze Dzieci, fundację słoneczko i inne.
Kategoria Instytucja
III miejsce i brązowy medal – Stowarzyszenie „Tilia” z Torunia
Stowarzyszenie „Tilia” jest organizacją pozarządową powstałą w 1995. Osoby niepełnosprawne zatrudnia od 2009 r. Obecnie w stowarzyszeniu pracuje 19 osób w tym 6 niepełnosprawnych. 3 mają schorzenia specjalne. Stowarzyszenie organizuje zajęcia edukacyjne o tematyce przyrodniczo – ekologicznej a także warsztaty artystyczne dla dzieci w tym również dla dzieci niepełnosprawnych. Każde zajęcia realizowane są w oparciu o autorski scenariusz. Treści oraz metody pracy dostosowane są do wieku a także umiejętności biorących w nich udział uczestników. Stowarzyszenie promuje zatrudnienie osób niepełnosprawnych wśród innych podmiotów ekonomii społecznej m.in. poprzez realizację projektu Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej w Toruniu, w którym jest partnerem.
Kategoria Przyjazna Przestrzeń
I miejsce, statuetkę i tytuł Lodołamacza 2017 – Fundacja Ducha na Rzecz Rehabilitacji Naturalnej Ludzi Niepełnosprawnych w Toruniu
Dzięki pozyskanym środkom unijnym Panie zarządzające Fundacją dokonały kompleksowej rewitalizacji starych, będących w bardzo złym stanie technicznym budynków Fundacji, tworząc unikalny, nowoczesny ośrodek, w którym osoby niepełnosprawne w komfortowych warunkach korzystają z wszechstronnej rehabilitacji. Rewitalizacja trwała kilka lat i zakończyła się na początku 2016 roku. Efektem projektu jest piękny kompleks architektoniczny z budynkiem rehabilitacyjnym i z krytą ujeżdżalnią posiadającą obszerną arenę do zajęć hipoterapeutycznych, ściankę do wspinaczki terapeutycznej i stanowiska do wspinaczki linowej. W zmodernizowanych obiektach stworzono miejsce niezwykle przyjazne, dostosowane dla potrzeb osób z różnym typem niepełnosprawności. Wszystkie formy rehabilitacji w Fundacji Ducha są nieodpłatne. Pozwala to na szeroki dostęp do systematycznej i długotrwałej rehabilitacji dla osób w trudnej sytuacji finansowej. Organizowane są warsztaty, spotkania z niezwykłymi ludźmi- podróżnikami, naukowcami i artystami. Na zrewitalizowanym terenie odbywają się też liczne imprezy plenerowe gromadzące nie tylko podopiecznych fundacji, ale również innych mieszkańców Torunia.
Jedno z dwóch wyróżnień otrzymało nasze:
Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Super Lodołamacz
Stowarzyszenie Kujawsko-Pomorski Ośrodek Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych Tłok w Toruniu
Stowarzyszenie TŁOK wspiera tworzenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych – udziela dotacji na zatrudnianie w tzw. przedsiębiorstwach społecznych, przygotowuje osoby niepełnosprawne do pracy poprzez doradztwo zawodowe / psychologiczne / specjalistyczne, szkolenia itp. Dzięki pomocy Tłoka – merytorycznej i finansowej – powstały m.in. miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych w Spółdzielni Socjalnej Perspektywa – zatrudniającej obecnie ponad 20 osób z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łasinie. Tłok wspiera także powoływanie stowarzyszeń, fundacji, przedsiębiorstw społecznych działających na rzecz osób niepełnosprawnych np. Fundacja Rozwoju Osób Niepełnosprawnych Pomagam, która przygotowuje się do otworzenia w Golubiu-Dobrzyniu przedszkola terapeutycznego. Z inicjatywy Tłoka w 7 powiatach woj. kujawsko-pomorskiego powstały Powiatowe Zespoły ds. Ekonomii Społecznej. Rozwija również stronę www.odpowiedzialnezakupy.pl, która prezentuje i promuje produkty/usługi kujawsko-pomorskich podmiotów ekonomii społecznej – w tym m.in. spółdzielni socjalnych, warsztatów terapii zajęciowej.
Autor: KATARZYNA PACZEWSKA
Źródło: pomorska.pl