Gazeta Pomorska: „Super Lodołamacz” – UKW z prestiżową nagrodą za działania na rzecz osób niepełnosprawnych

Gazeta Pomorska: „Super Lodołamacz” – UKW z prestiżową nagrodą za działania na rzecz osób niepełnosprawnych

Nagrodę w kategorii specjalnej „Super Lodołamacz 2020” – dla najlepszego z najlepszych przyznano Uniwersytetowi Kazimierza Wielkiego. To nagroda w kategorii regionów: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. Statuetkę odebrali mgr Radosław Cichański – pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych oraz Dawid Krasiński – prezes Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych UKW.

W ciągu ostatnich siedmiu lat uczelnia rozwinęła się w różnych obszarach działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Poprawiła dostępność architektoniczną budynków dla osób z dysfunkcją narządu ruchu oraz poszerzyła bazę noclegową dla osób niepełnosprawnych.

– Uruchomiono również zajęcia dedykowane studentom z niepełnosprawnościami, takie jak język angielski dla osób słabosłyszących oraz szachy w ramach alternatywnych zajęć wychowania fizycznego. Ponadto zapewniono studentom pomoc psychologa, logopedy oraz instruktora orientacji przestrzennej – wymienia Tomasz Zieliński, rzecznik prasowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Na uczelni działa również Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UKW. Obecnie jest to jedna z najaktywniejszych organizacji studenckich działających na rzecz osób niepełnosprawnych w Polsce.

Goalball niewidomych studentów UKW
UKW stało się pierwszą uczelnią w Polsce, gdzie utworzono sekcję sportową goalball dla osób niewidomych.
– Aktualnie przy uniwersytecie funkcjonuje Stowarzyszenie Bydgoski Klub Goalball, którego drużyna juniorska jest Mistrzem Polski do lat 21 – podkreśla Zieliński.

W 2019 roku w ramach konkursu „Uczelnia dostępna” UKW uzyskał ponad 3,5 mln zł dotacji na projekt „Uniwersytet Równych Szans”, który od czerwca tego roku jest realizowany na UKW.

200 niepełnosprawnych studentów i 25 pracowników na UKW
Obecnie na uczelni kształci się ponad 200 studentów i doktorantów niepełnosprawnych oraz pracuje 25 osób z niepełnosprawnością

autor: Agata Kozicka
źródło: https://pomorska.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content