27 wrz Głos Wielkopolski: Lodołamacze 2024 w Poznaniu: Przyznano “Oscary” dla działających na rzecz osób niepełnosprawnych
W poznańskim CK Zamek spotkali się pracodawcy z województw wielkopolskiego, dolnośląskiego, opolskiego oraz lubuskiego. Uhonorowano tych, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne. – Statuetka Lodołamacza jest symbolem otwartości i zaangażowania – mówiła Barbara Pokorny z fundacji POPON, organizatora konkursu.
Lodołamacze 2024 w Poznaniu
Lodołamacze już od 19 lat corocznie przyznawane są tym, którzy zatrudniają osoby ze szczególnymi potrzebami. Na tegorocznej gali pojawili się przedsiębiorcy oraz pracownicy, łącząc się w nadziei, że tego typu konkursy w przyszłości nie będą już potrzebne, a zatrudnianie osób niepełnosprawnych będzie wyłącznie zaszczytem.
– Statuetka Lodołamacza jest symbolem otwartości i zaangażowania. Nie mogliśmy nagrodzić wszystkich, jednak te zgłoszenia nie przepadają. Postawa i działania wszystkich nominowanych, stanowią wzór do naśladowania – mówiła Barbara Pokorny z fundacji Popon, organizatora konkursu wraz z FAZON.
Konkurs został nawet obwołany – mianem słynnych “Oscarów”.
– Gdyby nie ten konkurs, na pewno niektóre osoby nie czułyby się wyróżnione. To są “Oscary” dla działających na rzecz osób niepełnosprawnych – wyznał Zbigniew Kołodziej, członek zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Historia Oli z ABC service
Pierwszą nagrodę konkursu otrzymała wrocławska firma, ABC service, zatrudniająca blisko 300 osób niepełnosprawnych, w tym Olę Stawską. Historia kobiety na co dzień motywuje pracowników firmy.
– Dziewczyna skończyła prestiżowe liceum we Wrocławiu, dostała się na SGH. Gdzieś na czwartym, piątym roku dotknęła ją poważna choroba – schizofrenia. Pracuje u nas i jest pełna entuzjazmu i chęci do pracy. Mówi nam, że nie można się poddawać, bo trzeba realizować swoje cele. Takich ludzi należy zatrudniać. Bierzmy z nich przykład – mówił Ryszard Gawron, przedstawiciel firmy ABC serwis.
Do konkursu napłynęło łącznie 600 zgłoszeń, za każdym z nich znajduje się wyjątkowy wzór do naśladowania. Laureatów wyłoniono w dziewięciu różnych kategoriach, m.in zatrudnienie chronione, zdrowa firma, a także otwarty rynek pracy.
“Oscary” dla działających na rzecz osób niepełnosprawnych
Zwycięzcami tegorocznej edycji konkursu zostali: ABC serwis z Wrocławia, Politechnika Wrocławska, Wrocławskie hospicjum dla dzieci, Wrocławski Park Technologiczny, Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu, Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich “Progres”, oraz Zakład Aktywności Zawodowej w Słupcy.
– Najważniejsi są ludzie. 170 osób tworzy na co dzień tę nieprawdopodobną wspólnotę. Iwona Beata, Paulina, Krzysztof i wiele więcej osób. Oni pracują jako eksperci, a także twórcy nowych rozwiązań – tłumaczył przedstawiciel zakładu w Słupcy.
Wyróżniono również osoby, które na co dzień przełamują bariery niepełnosprawności, zdobywając rozmaite nagrody dziennikarskie oraz sportowe. Przyznano nagrody dziennikarza bez barier, którą otrzymała Adama Stachura oraz specjalnego lodołamacza, przyznanego mistrzyni paraolimpijskiej – Barbarze Bieganowskiej-Zając.
Nominowani w regionalnej edycji konkursu już 17 października w Pałacu Królewskim w Warszawie pojawią się na ogólnopolskiej gali Lodołamaczy.