![pixabay](https://popon.pl/wp-content/uploads/2020/03/parking-4235870_1920.jpg)
08 kwi Koronawirus. Komisje orzecznicze nie działają. Co, gdy ktoś nie ma orzeczenia, bo złożył odwołanie? MRPiPS odpowiada
W ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej weszły w życie przepisy, które określają, o ile i w jakich przypadkach przedłużone zostaną orzeczenia, których ważność skończyła się lub dobiega końca. W ustawie nie ma jednak mowy o sytuacji osób, które nie mają prawomocnego orzeczenia, ponieważ złożyły odwołanie od decyzji komisji. Kolejne komisje nie odbywają się, czy oznacza to długie miesiące bez świadczeń i uprawnień? Zapytaliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
„Przepisy nie regulują kwestii ważności orzeczeń nieprawomocnych, które są przedmiotem pozostających w toku postępowań odwoławczych” – informuje resort rodziny.
Ministerstwo powołuje się jednak na rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz. U. z 2020 r. poz. 534), które weszło w życie w dniu 27 marca 2020 r., a dokładniej § 2, w którym wprowadzono szczególną regulację.
cały artykuł
autor: Tomasz Przybyszewski
źródło: http://www.niepelnosprawni.pl/