Księgowych czeka kolejna rewolucja. Już za kwartał

Księgowych czeka kolejna rewolucja. Już za kwartał

Nowe zasady rozliczania pensji to zmiana programów i procedur. Wszystko spadnie na księgowość.

Obniżka stawki PIT, nowa kwota zmniejszająca podatek, koniec ulgi dla klasy średniej, odliczenie składki zdrowotnej u niektórych przedsiębiorców – to wszystko ma obowiązywać już od 1 lipca 2022 r. Zmiany są korzystne dla podatników. Ale po raz kolejny przysporzą mnóstwo pracy księgowym.

– Od ponad pół roku nie mamy ani chwili wytchnienia. Najpierw bardzo obszerny projekt Polskiego Ładu, potem poprawki, wątpliwości, analizy, szkolenia, zmiany w systemach księgowych i mnóstwo pracy przy wdrażaniu nowych przepisów. A jak już programy płacowe zostały dostosowane do Polskiego Ładu, to okazało się na początku stycznia, że pensje trzeba też liczyć według starych zasad. Teraz szykuje się kolejna rewolucja – mówi Magdalena Michałowska ze Stowarzyszenia Współpracujących Biur Rachunkowych.

Systemy do poprawki
– 1 lipca znowu całkowicie zmienią się zasady liczenia pensji. Programy kadrowo-płacowe będą musiały być gruntownie przebudowane. To wieloetapowy proces zaczynający się od projektu programu poprzez wykonanie, dodanie funkcjonalności, konwersję danych, a skończywszy na testach, szkoleniach i wdrożeniu w firmie. Oczywiście wszystko dodatkowo kosztuje – mówi Cezary Szymaś, współwłaściciel biura rachunkowego ASCS-Consulting.

 

cały artykuł
autor: Przemysław Wojtasik
źródło: https://www.rp.pl/