15 lip Kurczy się rynek pracy dla osób niepełnosprawnych
To nie jedyne rozwiązanie, wynikające ze nowelizacji, która weszła w życie na początku bieżącego roku. Wyjątkowo niekorzystne okazało się pozbawienie w praktyce zakładów pracy chronionej możliwości udzielania ulg we wpłatach na PFRON, czy zaostrzenie kryteriów na podstawie, których udzielane mogły być zwolnienia w podatkach i opłatach.
Jakie są bezpośrednie konsekwencje tych zmian? Część zakładów chronionych, które nie mają już możliwości udzielania ulg z tytułu zatrudniania osób niepełnosprawnych utraciła umowy lub kontrakty, zmniejszyło się wsparcie na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, likwidowane są miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych, zmniejszyło się zainteresowanie zatrudnianiem osób z niepełnosprawnością.
Pojawia się więc pytanie kto będzie realizował zadania z zakresu chronionego rynku pracy dla osób niepełnosprawnych, jeśli takie tempo rezygnacji będzie się utrzymywało. Tym bardziej, że przed nami poważne zmiany dotyczące wysokości dofinansowania na wynagrodzenie dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne oraz koniec okresu przejściowego na dostosowanie się do nowych wskaźników dla obecnych zakładów pracy chronionej.