Łączy nas piłka.pl: Futbolowa Banda nagrodzona Super Lodołamaczem

Łączy nas piłka.pl: Futbolowa Banda nagrodzona Super Lodołamaczem

Futbolowa Banda – pierwsza w Polsce akademia piłkarska dla dzieci z różnymi niepełnosprawnościami ruchowymi otrzymała wyjątkową nagrodę Super Lodołamacza. Przedstawiciele tej niezwykłej drużyny statuetkę odebrali z rąk Pani Prezydentowej Agaty Kornhauser-Dudy podczas uroczystej gali zorganizowanej na Zamku Królewskim już po raz 15.

– Na gali było naprawdę super. Miło było mi spotkać Panią Prezydentową oraz bohaterów programu Down The Road, którzy również, tak jak my, dostali nagrodę – mówi Alan, 8-letni zawodnik nagrodzonej drużyny. – Futbolowa Banda to dla mnie super klub, dzięki któremu mogę grać w piłkę. Zapraszam do nas na treningi wszystkie niepełnosprawne dzieciaki! – zachęca.

– Jestem pod ogromnym wrażeniem Gali Lodołamaczy – dodaje mama Alana. – Rozpierała mnie duma i radość widząc moje dziecko odbierające nagrodę z rąk Pierwszej Damy, zwłaszcza że była to nagroda za spełnione marzenia o grze w piłkę nożną. Gdyby nie Futbolowa Banda, Alan mógłby tylko patrzeć na grające dzieci oraz dalej marzyć o grze w piłkę. Dzięki Futbolowej Bandzie może spełniać swoje marzenia oraz poczuć, że dzieci niepełnosprawne nie są gorsze od tych pełnosprawnych! – podkreśliła.

Futbolowa Banda powstała cztery lata temu z inicjatywy Stowarzyszenia Amp Futbol Polska oraz Varsovii Warszawa. Początkowo, jako Akademia Amp Futbol Varsovia, miała zrzeszać tylko dzieci po amputacjach lub z jednostronną wadą nogi lub ręki, czyli takie, które w przyszłości mogłyby uprawiać ampfutbol.

– Szybko okazało się jednak, że chętne do gry w piłkę są również dzieciaki z wieloma innymi niepełnosprawnościami, które wcześniej nie miały możliwości uprawiania tego sportu – mówi Mateusz Widłak, prezes Amp Futbol Polska, który tworząc Akademię wziął udział w kursie prowadzonym przez UEFA w Holandii. – Zobaczyłem tam, jak niesamowita energia tkwi w takich drużynach i jak tego typu kluby są rozwinięte na zachodzie. W Anglii są dwa tysiące takich akademii, a nasza była pierwszą w Polsce. Na szczęście gonimy zachód, bo właśnie powstaje ósma taka drużyna w naszym kraju – opowiada.

W warszawskiej Futbolowej Bandzie jest już ponad 40 dzieci w różnym wieku i z różnymi niepełnosprawnościami, które oprócz treningów wyjeżdżają na obozy piłkarskie oraz biorą udział w ogólnopolskich turniejach. Zawodnicy po porażeniach mózgowych trenują razem z tymi z wadami kończyn, karłowatością, zaburzeniami równowagi, czy innymi często też niewidocznymi na pierwszy rzut oka niepełnosprawnościami. Idea Futbolowej Bandy polega na dzieleniu zawodników na grupy treningowe i meczowe ze względu na ich poziom sprawności, a nie rodzaj niepełnosprawności. Dzięki temu, mimo bardzo różnorodnych grup, młodzi piłkarze mają wielką frajdę z gry w piłkę.

– Nagroda jest dla nas wielkim wyróżnieniem, którego się nie spodziewaliśmy – podsumowuje trener-koordynator Futbolowej Bandy Łukasz Kacprzak. – Pracujemy nad tym, żeby takich drużyn było w Polsce jak najwięcej i żeby każde dziecko, niezależnie od stopnia sprawności czy miejsca zamieszkania, mogło realizować swoją piłkarską pasję – podkreśla.

źródło: https://www.laczynaspilka.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content