Lodołamacze 2012 – laury za wrażliwość. Dziennik Bałtycki pisze o finale Konkursu Lodołamacze na Pomorzu.

Lodołamacze 2012 – laury za wrażliwość. Dziennik Bałtycki pisze o finale Konkursu Lodołamacze na Pomorzu.

Nagrodzono firmy dbające o inwalidów.
Mało chętnych do ubiegania się o medale i tytuły. Lodów już nie ma, ale kry ciągle „pływają” – oczywiście nie na rzekach, bo mamy lato, ale na rynku pracy niepełnosprawnych – powiedziała wczoraj Hanna Zych-Cisoń, wicemarszałek województwa pomorskiego, podczas Regionalnej Gali Konkursu „Lodołamacze 2012″ i wręczania nagród osobom, instytucjom i firmom najbardziej troszczącym się o zatrudnianie osób skrzywdzonych przez los.

W kategorii: Zakład Pracy Chronionej I miejsce i statuetkę Lodołamacz 2012 otrzymała Spółdzielnia Inwalidów Gryf -Zakład Pracy Chronionej. II miejsce i srebrny medal: P.P.U.H. Dolamex, trzecie miejsce i brązowy medal: Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Kołobrzegu (które utworzyło i prowadzi Zakład Aktywności Zawodowej). Wyróżnienie przyznano firmie Ares Service sp. z o.o.

W kategorii: Otwarty Rynek kapituła postanowiła nie przyznawać I miejsca. Drugie i srebrny medal otrzymał Andrzej Wójcik Kancelaria Radców Prawnych, III miejsce i brązowy medal: Intermarche Andalia sp. z o.o. Wyróżniono Chojnicką Spółdzielnię Socjalną.

Uczestnicy i laureaci Pomorskiej Gali Konkursu „Lodołamacze 2012″ 330 firm w całym kraju przystąpiło w br. do konkursu „Lodołamacze”. W zeszłym – 350

W kategorii: Pracodawca Nieprzedsiębiorca kapituła zdecydowała nie przyznawać żadnej nagrody.

Tytuł honorowy

Superlodołamacz 2012 zdobyło Stowarzyszenie Rehabilitacyjno-Sportowe Szansa-Start Gdańsk. Natomiast na tytuł honorowy: Lodołamacz Specjalny 2012 zasłużył sobie ks. Janusz Stec, dyrektor Caritas Archidiecezji Gdańskiej.

„Lodołamacze” to odbywający się od 2006 roku konkurs dla pracodawców wrażliwych społecznie. Jego organizatorem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. Współorganizatorem w Pomorskiem jest prezydent Gdańska. Ambasadorem konkursu jest Anna Rogowska, lekkoatletka. Patronat honorowy sprawują wojewoda pomorski oraz marszałek województwa pomorskiego.

Zwycięzcy regionalnego etapu automatycznie przechodzą do centralnego, w którym kapituła wyłoni ogólnopolskich Lodołamaczy 2012. Poznamy ich 27 września podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie.

– To pracodawcy, którzy wyznaczają i wskazują nowe szlaki, nowe kierunki działania w życiu gospodarczym – cechuje ich większa wrażliwość społeczna. Dają pozytywny przykład, pokazują, że można odnosić sukcesy w biznesie, jednocześnie zatrudniając niepełnosprawnych pracowników – mówi Jan Zając, prezes POPON.

W bieżącym roku w Pomorskiem do rywalizacji w konkursie przystąpiło zaledwie 26 podmiotów. To bardzo mało, w porównaniu z zarejestrowaną liczbąponad200 tysięcy przedsiębiorstw w naszym województwie, i jest to dowód, że niepełnosprawni nie są zbyt chętnie zatrudniani. Zdaniem specjalistów, niebawem podobny los może spotkać ludzi po 50 roku życia, bo im człowiek starszy, tym jego wydajność pracy mniejsza.

Kazimierz Netka

Źródło: Dziennik Bałtycki

Artykuł



Facebook
LinkedIn
Skip to content