Lodołamacze dla przełamujących bariery

Wyróżniono pracodawców, którzy stwarzają osobom niepełnosprawnym równe szanse podjęcia pracy.
Celem konkursu Lodołamacze 2012 jest przełamywanie barier i niechęci części pracodawców do zatrudniania niepełnosprawnych. Chcemy stworzyć modę na zatrudnianie osób sprawnych inaczej – mówił wczoraj Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Finał podkarpacko – lubelskiego etapu konkursu Lodołamacze 2012 odbył się w sali kolumnowej urzędu wojewódzkiego. W obecności władz regionalnych i parlamentarzystów nagrodzono firmy i osoby, które wyróżniają się na tle konkurencji profesjonalną polityką kadrową. Uhonorowano pracodawców, którzy dbając o rozwój firm, stwarzają jednocześnie osobom niepełnosprawnym równe szanse podjęcia pracy.

Od 14 lat zatrudnia niepełnosprawnych

W kategorii zatrudnienie chronione: pierwsze miejsce i statuetkę Lodołamacza zdobył Andrzej Polak, właściciel Zakładu Mechaniki Maszyn MAXPOL w Rzeszowie. Jego firma od 14 lat zatrudnia osoby niepełnosprawne, które stanowią ponad 65 proc. załogi. Tylko w tym roku w firmie utworzono 11 nowych miejsc pracy dla inwalidów.

Srebrnym medalem uhonorowano Zakład Aktywności Zawodowej w Łęcznej. Trzecie miejsce zdobył Zakład Aktywności Zawodowej w Oleszycach.

W kategorii otwarty rynek pracy: pierwsze miejsce i statuetkę Lodołamacza otrzymał

NZOZ „Rudek” z Rzeszowa. Drugie miejsce – Zakład Fizjoterapii i Masażu Bio-Relax w Puławach. Trzecie – Ortoreha Zakład Sprzętu Ortopedycznego Wiesław Chorzępa z Rzeszowa.

Specjalny Lodołamacz dla Jacka Czecha

W kategorii pracodawca nieprzedsiębiorca: pierwszym miejscem uhonorowano SPZOZ w Miejscu Piastowym. Drugie miejsce zdobyło rzeszowskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Trzecie miejsce -Urząd Miasta w Lublinie.

Specjalnym Lodołamaczem uhonorowano Jacka Czecha. Od 17 lat porusza się na wózku inwalidzkim. Jednak dzięki sile woli ukończył szkołę średnią, potem dwa kierunki studiów. Jego pasją jest pływanie. Zdobywa najwyższe laury na mistrzostwach świata oraz paraolimpiadach. Wyróżnienie w tej kategorii zdobyła Teresa Estko za wybitne dokonania na rzecz osób niepełnosprawnych. Wyróżniono również Urząd Gminy w Tuszowie Narodowym za wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych.

– Mamy coraz trudniejszą sytuację na rynku pracy, więc tym większy szacunek i uznanie dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne – mówił Adam Panek, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rzeszowie i przewodniczący kapituły.

Finał ogólnopolski Lodołamaczy 2012 odbędzie się 27 bm. na Zamku Królewskim.

Specjalnym Lodołamaczem uhonorowano Jacka Czecha, wybitnego sportowca inwalidę.