Lodołamacze

Lodołamacze

Kończy się zbieranie zgłoszeń do Konkursu dla pracodawców wrażliwych społecznie. Już wkrótce rozpoczną się prace regionalnych Kapituł, które wyłonią firmę, instytucje czy stowarzyszenie, które zasługuje na tytuł „Lodołamacza”. Kampania zachęcająca do zatrudniania osób niepełnosprawnych trwa jednak nadal.

Przypomnijmy: to już siódma edycja inicjatywy, której organizatorem jest Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych. W ubiegłym roku w Konkursie wzięło udział przeszło 300 przedsiębiorców. Konkurs adresowany jest do firm, instytucji, organizacji zatrudniających osoby niepełnosprawne.  Nie jest istotny zakres działania, ani wielkość. Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie formularza zgłoszeniowego.

Konkurs Lodołamacze wyróżnia przede wszystkim, to, że nagradza podmioty decydujące się na zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Lodołamacze, to również propozycja dla tych, którzy z problematyką osób niepełnosprawnych w pracy jeszcze się nie zetknęli, by poprzez wymianę doświadczeń  mogli się przekonać, że niepełnosprawni są pracownikami zaangażowanymi w sprawy firmy. Statuetki Lodołamacza wręczone zostaną w trzech kategoriach: Zakład Pracy Chronionej, Otwarty Rynek Pracy oraz Pracodawca Nieprzedsiębiorca.

Tak do udziału w Kampanii zachęcali ambasadorzy Konkursu:

„Jesteśmy zespołem, który dotychczas nie angażował się w podobne projekty jak Lodołamacze” – mówi Piotr Kupicha lider Zespołu Feel – „Postanowiliśmy jednak to zmienić.  Chcemy, aby Lodołamacze docierały za naszym pośrednictwem do pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne i do tych, którzy jeszcze nie zatrudniają osób niepełnosprawnych.  Jako ambasador Kampanii w województwie śląskim zachęcamy: przełam się! Zatrudniaj osoby niepełnosprawne!”

„Niezmiernie cenię ludzi, którzy odrzucają uprzedzenia, łamią stereotypy, bo wiedzą, że prawdziwa wartość człowieka nie leży w jego fizyczności, lecz w tym, co ma do zaoferowania światu. Zatrudnianie osób niepełnosprawnych, to dowód wrażliwości i mądrości pracodawców. (…)” –  w ten sposób Monika Kuszyńska piosenkarka, była wokalistka Various Manx zachęca do udziału w Kampanii.

„Widzę potrzeby innych więc staram się pomagać ludziom jak tylko mogę. A pomagać warto, szczególnie tym najbardziej pokrzywdzonym” – mówi Zbigniew Wodecki i dodaje – „Poza tym, każdy z nas powinien postępować tak, jak by chciał, aby z nim postępowano. To może trochę egoistyczne, ale to jest bardzo dobry egoizm. Podobnie jest z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych. Łatwe to pewnie nie jest i wymaga wysiłku, ale jest wynikiem naszej odpowiedzialności społecznej i wrażliwości. Dlatego też zdecydowałem się zostać ambasadorem Kampanii Lodołamacze. Krakowski artysta dodaje Życzę, aby ten projekt i Konkurs pokazał najlepszych pracodawców osób niepełnosprawnych, a wszyscy, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne mieli możliwość pochwalenia się swoimi sukcesami”.

„Dotychczas miałam kontakt jedynie z niepełnosprawnymi sportowcami i widziałam ile wysiłku wkładali w treningi oraz dążenie do osiągnięcia sukcesu” – mówi Renata Mauer Różańska, trzykrotna medalistka olimpijska – „W chwili otrzymania zaproszenia do roli ambasadora Konkursu Lodołamacze nie wahałam się ani chwili. Dostrzegam bowiem w Kampanii potrzebę działań w kierunku integracji osób niepełnosprawnych i umożliwienia im pełnego uczestnictwa w życiu społecznym. Z drugiej strony pracodawcy dzięki Lodołamaczom dowiadują się, że warto zatrudniać osoby niepełnosprawne, ponieważ przynosi to korzyści finansowe i społeczne. Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej to satysfakcja dla obu stronom. Renata Mauer Różańska dodaje – Zapraszam do przełamywania się i do uczestnictwa w Konkursie Lodołamacze organizowanym przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.”

„Jako sportowiec wiem, jak ważne jest pokonywanie własnych słabości i ograniczeń. Niezależnie od tego czym zajmuje się w swoim życiu, każdy z pewnością przeżył chwile gdy musiał zmierzyć się z niesprzyjającą aurą, zawodzącym sprzętem, wrogo nastawionym otoczeniem czy słabością własnego organizmu (…)” – mówi Anna Rogowska, tyczkarka, ambasador Konkursu Lodołamacze w województwie pomorskim. I dodaje  „Wspieram Konkurs Lodołamacze bo promuje on w polskim społeczeństwie postawę, która ciągle jest zbyt rzadko spotykana – otwartość. Być otwartym na ludzką różnorodność oznacza skruszenie stereotypów, uprzedzeń i lęków. Być otwartym oznacza także nie bycie obojętnym.”

„Osoby niepełnosprawne to ludzie z niewygodami, z którymi każdego dnia muszą się zmagać. Od kilkunastu lat jesteśmy związani ze środowiskami osób niepełnosprawnych intelektualnie, ruchowo, niewidomych i słabowidzących. To wspaniali ludzie, od których każdego dnia uczymy się radości życia i wielkiej pokory dla niego” – mówią Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak z Zespołu Lombard. „Te spotkania sprawiają, że patrzymy na świat innymi oczami, dostrzegając tych wciąż często niesłusznie wykluczonych z życia codziennego wszechobecnymi barierami, nieprzygotowanym dla nich rynkiem pracy i traktowaniem, jako ten „gorszy” pracownik, któremu trzeba stworzyć szczególne warunki, pomimo, że Państwo stara się finansować każde takie stanowisko pracy! Z tym należy walczyć, ale również wspierać i pokazywać te Firmy, które swoich niepełnosprawnych pracowników, traktują z należytym szacunkiem! Osoby niepełnosprawne to dzisiaj często ludzie dobrze wykształceni (…).”