Media na podkarpaciu piszą o spotkaniu i oczekiwaniach pracodawców

Media na podkarpaciu piszą o spotkaniu i oczekiwaniach pracodawców

– Wycofamy się z rynku chronionego i zwolnimy część niepełnosprawnych – mówili pracodawcy na spotkaniu organizowanym przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

W związku ze zmianami proponowanymi przez rząd POPON organizuje serię spotkań w całym kraju. Pierwsze odbyło się już w Rzeszowie.

W województwie podkarpackim działają 93 zakłady pracy chronionej, w których pracują 15 872 osoby, w tym aż 12 647 z nich to niepełnosprawni. W podobnych firmach, na terenie całego kraju zatrudnionych jest przeszło 170 tys. osób niepełnosprawnych, a liczba zakładów ze statusem chronionym w ciągu czterech ostatnich lat zmniejszyła się aż o 630 firm i cały czas spada. Co za tym idzie spada też liczba osób niepełnosprawnych zatrudnianych w tych firmach. Powodem są sukcesywnie wprowadzane ograniczenia. W ciągu ostatnich lat zmniejszyły się dopłaty do pensji, podwyższono wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, zlikwidowano ulgi i zaostrzono wymogi stawiane tym zakładom.

Zmiany proponowane przez rząd w ustawie okołobudżetowej zakładają obniżenie dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych o około jedną trzecią, a szczególny spadek wsparcia dotyczy dopłat do pensji osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Ponadto dopłaty zostaną zrównane z otwartym rynkiem pracy.

Zakładom Pracy Chronionej pozostawiono jednocześnie dotychczasowe obowiązki. Wśród nich między innymi: zapewnienie doraźnej i specjalistycznej opieki medycznej, poradnictwa i usług rehabilitacyjnych, czy uwzględnienie potrzeb osób niepełnosprawnych w zakresie dostosowania pomieszczeń firmy.

– Proponując zmiany nie liczono się z kosztami społecznymi, nikt nie policzył ile osób straci pracę i ile będzie wymagało pomocy opieki społecznej. A kto zatrudni tych, którzy mają poważne dysfunkcje? Czy rząd myśli, że znajdą oni miejsce na otwartym rynku pracy? – pyta Jan Zając Prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i dodaje – Nie zgadzamy się na te propozycje i podejmujemy działania. Między innymi organizujemy w całym kraju spotkania z pracodawcami, spotykamy się z parlamentarzystami informując ich o niekorzystnym wpływie zawartych w projekcie ustawy zapisów, a także skierowaliśmy pisma zawierające stanowiska naszej Organizacji oraz propozycje zmian do najwyższych władz.

Kolejne spotkania pracodawców odbędą się w Poznaniu, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku i Katowicach.

Harmonogram spotkań na stronie www.popon.pl

Źródło: Gospodarka PodkarpackaFacebook
LinkedIn
Skip to content