MF: PIT-2 składa się raz, Polski Ład nie zmienia obowiązujących zasad

MF: PIT-2 składa się raz, Polski Ład nie zmienia obowiązujących zasad

MF: PIT-2 składa się raz, Polski Ład nie zmienia obowiązujących zasad

Oświadczenie PIT-2 upoważniające pracodawcę do pomniejszania zaliczek na PIT o kwotę zmniejszającą podatek zasadniczo składa się z chwilą rozpoczęcia zatrudnienia i obowiązuje ono do odwołania przez pracownika – informuje Ministerstwo Finansów. Polski Ład tego nie zmienia – dodaje resort.

MF przypomina, że Polski Ład to podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł (jej odpowiednik to 5100 zł rocznej kwoty zmniejszającej podatek). „Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Jeszcze w zeszłym roku wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi niemal 10 razy więcej – czyli 425 zł (1/12 z 5100 zł)” – tłumaczy MF.

PIT-2 to oświadczenie pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

„Zasadniczo PIT-2 składa się raz, zaraz po podjęciu pracy u danego pracodawcy, tj. przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia. Nie ma jednak przeszkód (przepisy tego nie wykluczają), aby pracodawca przyjął i stosował to oświadczenie w dowolnym momencie roku (nie będzie to skutkowało negatywnymi konsekwencjami ani dla pracodawcy, ani dla pracownika)” – informuje MF.

Cały artykuł
Autor: PAP
Źródło: https://podatki.gazetaprawna.pl/Facebook
LinkedIn
Skip to content